İtalyanların yeme içme alışkanlıkları

İtalyanların yeme içme alışkanlıkları

İtalyanların yeme içme alışkanlıkları ilginizi çekermi? Öğleden sonra cappuccino içmezler, makarnayı ana yemek olarak tüketmezler. Zeytinyağı ve zamanında sebze-meyve baş taçlarıdır. İşte dünyanın en güzel mutfaklardan birine sahip İtalyanların yeme-içme alışkanlıkları…

BURCU ALDİNÇ / PARA ; İTALYANLAR için yemek yemek, sadece karın doyurmak için yapılan bir aktivite değildir. Sadece eğlence de değildir. Günün ilk öğününden ilk kahvesine ve son öğününe kadar yedikleri her şey, onlar için bir ritüeldir.

Yemeği, sevdikleri yerde sevdikleri kişilerle yerler. Alsa geçiştirmez, özen gösterirler. Bu yüzdendir ki, dünyada en sevilen ve dikkat çeken mutfakların başında İtalya geliyor. İtalya’da yemek yemenin belli başlı kuralları vardır. Bu kurallar yazılı olmasa da mutlaka herkes tarafından bilinir. Peki, ne midir bu kurallar? Travel and Leisure dergisi Italyanlar gibi yiyip-içmek isteyenler için bir liste hazırlamış.

Taze tutun: Çiftçi pazarları, bir İtalyan’ın en iyi arkadaşıdır. Çünkü taze malzemelerin en iyi malzeme olduğunu bilirler. Elbette İtalya’da süper marketler de yok değil. Ancak en olgun domatesi, en lezzetli peynirleri, en ipeksi zeytinyağını istiyorsanız, doğrudan kaynağına gidersiniz. Üstelik İtalya’nın dört bir yanında, günlük ve haftalık açık hava pazarları kuruluyor.

Çoğu sabah erken saatlerde. Ne demişler: “Erken kalkan yol alır”

Ya da bu durumda malzemenin en iyisini alır!

Yeme içme alışkanlıkları
İtalyanların yeme içme alışkanlıkları

Mevsimlerin bir nedeni var: Bazı yiyecekler için harika zamanlar vardır. Ve diğerleri için pek de iyi olmayan zamanlar vardır. En iyi domatesi yemek isterseniz mayıs-ekim arası tüketmelisiniz. Zeytin hasadı mı? Onun için de geç sonbahar ayları… Italyanlar neyi ne zaman tüketmeleri gerektiğini bilirler. Ekinlerini buna göre yetiştirir, ürünlerini mevsiminde alırlar.

Kahve kuralları: Italyanlar kahvaltıda oyalanmazlar. Kahvaltı onlar için genellikle bir kafeye girip bir espresso sipariş etmek ve bir kruvasan yemekten ibarettir. Caffe, kahve anlamına gelir ama İtalya’da bunu istediğinizde bir shot espresso önünüze gelir. Bu arada cappuccino sabah kahvesidir. Öğleden sonra Italyanlar bu sütlü kahveyi tüketmez.

Zeytinyağı meselesi: Italyanlar yemek yaparken, kanola, avokado, sebze gibi yemeklik yağları kullanmazlar. Yemekte kesinlikle zeytinyağı kullanılır. Zaman zaman bunun yerini tereyağı da alabilir. Yine de tereyağlı kurabiye yerine zeytinyağlısını tercih ederler.

Makarna ana yemek değildir: Tipik bir İtalyan öğle yemeği önce makarna ile başlar. Onu bir protein ve sebze ya da salata takip eder. Akşam yemeği için enginarlı, zeytinli bir başlangıçla yemeğe başlarlar. Onu gene makarna ve protein takip eder. Etin yanında garnitür olur ve son olarak tatlıyla yemek sonlanır.

Ekmek sos için konur: Italyancada “Küçük ayakkabı yapmak” anlamına gelen ‘fare la scarpetta’ diye bir terim vardır. Ama bunun asıl anlamı, masadaki ekmeğin yemeğe eşlik etmek için değil, sosa daldırmak için orada olduğudur.

En Popüler 9 Sandviç Çeşidi

BURCU ALDİNÇ / PARA
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir