Kore, dizileri kadar yemekleriyle de önde!

Kore, dizileri kadar yemekleriyle de önde!

BAUM and Whiteman, her yıl tüm dünyada gastronomi ve turizm trendlerini yaptığı araştırmalara göre belirleyen en önemli kurumlardan biri. Henüz pandemi başlamadan ‘Hayalet mutfaklar geliyor’ demişti ve mutfakta metal yakalıların yani robotların sayısını artacağını, önceden bilmişti. Bu hafta başında ise 2022 Gastronomi Trendleri raporunu yayımladı. Buna göre robotlar çoktan geldi, Kore mutfağı hem sosisli sandviçi hem de omletiyle yaygınlaşıyor. Fine-dining restoranlar ise daha da sağlamlaşıyor… İşte 2022 gastronomi trendleri..

DİZİDEN SONRA YUMURTASIYLA GÜNDEMDE

Malumunuz yıllardır bir Kore modasıdır gidiyor. Müzikleri, dansları derken bu yıla Squid Game (Kalamar Oyunu) dizisiyle de damga vurmayı başarmıştı. Ama görünen o ki daha çok Kore rüzgarları esmeye devam edecek. Zira 2022 yılında ise mutfağının yeni gözdeleriyle konuşulmaya devam edecek. Bunlardan ilki ‘hot dog’ yani sosisli sandviçleri. Adı da ‘hot dog’ değil ‘K-Dogs’… Bir nevi sokak yemeği… Ama çubukla servis ediliyor ve her biri ekmek arası değil ama buğday ya da pirinç ununa batınlıp kızartılarak servis ediliyor. Üstelik içlerinde sosis değil türlü türlü yiyecekler var. Sadece balık tüketenler için balıklısı var örneğin. Ya da vejetaryenler için peynirlisi. Kimisinde rengi farklı olsun diye mürekkep balığı sosu kullanılıyor. Yanında kimchili, parmesanlı, mangolu… Türlü türlü soslarla servis ediliyor… Maksat göze hitap etsin, sosyal medyada paylaşılsın… O halde gelsin Z kuşağı ve Kore’nin yeni trend yemekleri…

TOSTUMA OMLET DÜŞTÜ

Kore’den başta Hong Kong, Singapur ve Los Angeles’a yayılan ve pek yakında tüm dünyayı sarması beklenen bir başka gastronomi trendi ise yumurtalı tostlar. TikTok’ta çokça paylaşım görmüş olabilirsiniz. Ya da sosyal medyada benzerleri karşınıza çıkabilir. Ama tereyağı ile kızartılmış iki dilim ekmeğin arasında servis edilen bu omletler, Kore’de epey popüler. Hem kahvaltı hem de öğlen yemeği için tercih ediliyor.

ROBOTLAR GELDİ HANIM!

Sadece ABD’de ağustos ayında yeme-içme sektöründe 890 bin kişi istifa etti. Bu da oldukça fazla iş gücü kaybı demek. Onların yerini ise robotlar çoktan doldurmaya başladı. Örneğin Miso Robotics’in ürettiği ‘Flippy’ isimli robot, 11 White Castle şubesinde hamburger köftesi çeviriyor. Ayrıca patates kızartması pişirip, tavukları hazırlıyor. Tokyo’daki Sushiro isimli restoranda yarı otomatik robot saatte 1.500 adet bulaşık yıkıyor. New York’ta açılan yeni Çin restoranı Nice Day’de robotlar, en zor Çin yemeklerini hazırlıyor, çeviriyor ve hatta tabağa servis ediyor.

PAHALI RESTORANLAR ARTIYOR

Çoğu kişiye göre bir tabağa astronomik ücretler ödenen restoranlar devrinin sonuna geldik. Ama sayılar bunun aksini gösteriyor. Başta Los Angeles olmak üzere Paris, Londra, Tokyo ve dünyanın birçok şehrinde açılan fine-dining konseptli restoranların sayısı artmaya devam ediyor. îki yıla yakın zamandır evde kalan bir kesim “Artık şık giyinip, hijyenine güvendiğimiz kaliteli restoranlara gitmek istiyoruz” diyor.

BURCU ALDİNÇ
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir