Mutluluğun kariyere faydası

Mutluluğun kariyere faydası

Mutluluğun kariyere etkisi

Korn Ferry’nin üç ayda bir yayınladığı Briefıngs dergisinin son sayısının konusu olan mutluluktan esinlenip bir yazı hazırladım. Mutluluğun kariyer üstünde olan etkisi… Başarılı yöneticilerde bulduğum ortak özelliklerden bir tanesi de mutlu kişiler olmaları. Yani kişinin mutlu olması, o kişinin daha çok yükselmesini sağlıyor. Hatta verdiğim seminerlerde herkese “Yüzünüze bir gülücük kondurursanız, başarı daha kolay olur” diye tavsiyelerde bulunuyorum.

Bu sonbahar, dünyada ve Türkiye’de karamsar olmak için birçok sebep var: Ebola krizi, belirsiz ekonomik ortam, küresel ısınma, trafik, artan savaş ve terör olayları ve ayrışma sadece bazı başlıklar. Bu listeyi daha da genişletebilirim. Ama hem makro hem mikro seviyede profesyonel bir yöneticinin mutlu olmak için birçok da nedeni var.

mutluluk ve kariyer

Son 400 seneyi incelersek dünyanın ilerlemesi hep yukarı doğru yükseldi. Bazı savaş dönemlerinde yükselmenin olmadığını gözlemlesek de son 400 yılda eğitim, bilim ve teknolojideki gelişmeler sayesinde hem insan ömrü üç misli arttı hem de milyonlarca kişi refah içinde yaşamaya başladı. Bugün çok az kimse eski zamanlarda yaşamaya dönmek ister. Sadece 40 sene önce nüfusun çok az bir kısmı, uçağa binebilirken bugün uçağa binmek otobüs yolculuğu kadar olağan ve gerçek.

Mikro açıdan bakıldığında da Türkiye’yi bölgenin potansiyeli açısından refaha yakın bölgesi olarak görüyorum. Enerji yollarının üzerindeki stratejik konumunun yanı sıra girişimci ve yetişmiş yöneticilerin bulunduğu bir ülke. Rusya, Avrupa ve yeniden yapılanan Ortadoğu bölgesinin merkezinde. Yani mutlu bir gelecek için birçok kozumuz var.

Pozitif düşünce kazanır

Dünyanın önemli filozoflarından Jeremy Bentham yüzyıllar önce “Devletlerin görevi, en çok mutluluğu nüfusun en çok bölümüne yaymaktır” demişti. Bugün 2014’te devletleri birbirleriyle kıyaslarken sadece GDP (gayri safi milli hasıla) oranına bakılıyor. Halbuki önümüzdeki dönemde mutluluk endeksleri de karşılaştmlacak. Profesör Ruut Veenhoven’ın Legatum Mutluluk Endeksi’ne göre, 142 ülkeden dünyanın en mutlu dört ülkesi sırasıyla Kosta Rika, Danimarka, İzlanda ve İsviçre. Listenin en sonunda ise Togo, Tanzanya, Burundi ve Benin var.

Kariyer yaparken de mutlu olan kişilerin başarılı olabildiğine ilave olarak, onların verdiği enerjinin başkalan için de büyük verimlilik olduğu kanaatindeyim. ABD’de yapılan bir araştırmada pozitif düşünen kişilerin iş hayatında yüzde 10 ilâ 15 oranında daha verimli olduğunun altı çiziliyor. İş hayatında paylaşılan esprilerin ve ortak hikâyelerin de faydası olduğuna, insanlan birbirine yakınlaştırdığına ve birbirlerine daha açık olmalarını sağladığına inanıyorum. Bilgileri paylaşan ve açık olan kültürlü şirketlerin her zaman daha çok ön plana çıktığını bir kez daha belirtmek istiyorum. Bireylerin hayatlarını üç bölüme ayırıyorum: Profesyonel hayat, sosyal hayat ve uyku hayatı. Yine benim düşünceme göre profesyonel hayatta mutlu olanların sosyal ve uyku hayatı da daha iyi oluyor. Tabii profesyonel hayatta mutlu olmak, sadece kişinin kendi elinde değil ama bardağı yan dolu görmek işin başlangıç noktası.

Sizlere bol gülümsemeli bir sonbahar diliyorum.

Şerif Kaynar
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir