Ünlü markalar her sezon bavul koleksiyonlarını zenginleştiriyor

Ünlü markalar her sezon bavul koleksiyonlarını zenginleştiriyor

SEYAHAT etme alışkanlığının gelişmesi sadece turizm sektörünün canlanmasını sağlamakla kalmıyor, seyahat araç gereçleri satışını da artırıyor. Bu anlamda satışları hızla artan ürünlerden biri de bavul ve valizler. Öyle ki eskiden sadcce saraciye ürünleri satan mağazalarda ve ayakkabı perakendecilerinde bulunan bavul ve valizler artık hazır giyim mağazalarının da en önemli ürün grubu haline gelmiş durumda. Bunda elbette tüketicilerden gelen talepler etkili oluyor fakat bu ürünlerin hazır giyim mağazalarına girmesinde bir başka faktör de moda. Çünkü bir hazır giyim markasından giyinen tüketicilerin o markadan beklentileri giysinin dışına çıkmış durumda. Tüketiciler giysinin dışındaki ihtiyaçlarını da o markadan karşılamak istiyorlar. Bu da marka sahibi hazır giyimcileri ister istemez farklı ürün gruplarına da yöneltiyor.

“TÜKETİCİNİN İLGİSİ YOĞUN”

Türkiye distribütörliiğünü Aydınlı Grubu’nun yürüttüğü Cacharel, bavul ürünlerine mağazalarında 2017 EylüPdcn beri yer veriyor. Firma yetkilileri, özellikle yabancı müşterilerden olmak üzere bavul ürünlerine yoğun bir talep olduğunu belirtiyor ve talebin ilkbahar ve yaz döneminde yoğunlaştığını söylüyorlar. Mağazalarında sadece Cacharel markalı bavulların satıldığını belirten firma yetkilileri, “Koleksiyonumuzdaki bavullarımızın satış oranları birbirine çok yakın ancak fiyat açısından karşılaştırdığımızda büyük boy valizlerimiz, bavul koleksiyonu ciromuzun yüzde 45’ini oluşturuyor. Bavul satışlarımız tüm ürün grubu satışlarının ise yüzde 1 ‘ini meydana getiriyor. Bavul koleksiyonumuza özel bir indirim uygulamıyoruz. Ancak ana aksesuar grubumuzda aktif olan mevcut kampanyamız bavul ürün grubumuzu da kapsıyor” diyor.

Türkiye distribütörlüğünü yine Aydınlı Grubu’nun yürüttüğü Pierre Cardin ise bavul satışına 2014’te başlamış. Firmadan yapılan açıklamaya göre, klasik giyim markaları arasında mağazalarında bavul satışına başlayan ilk firmalardan biri durumundalar. Bavul satışı kararını lisansör firmayla birlikte aldıklarını belirten firma yetkililerine göre, tüketicilerin bavullara ilgisi tatmin edici. Firma yetkilileri, “Satın alma sonrası iki yıl garanti veriyor olmamız, ürünü daha da cazip ve güvenilir kılıyor. Daha çok sömestre ve yaz aylarında bavul satışlarımızda artış ölçümlüyoruz” açıklamasında bulunuyorlar. Picrrc Cardin mağazalarında satılan bavullar içinde en çok büyük boy valizlerin tercih edildiğini belirten firma yetkilileri, şöyle devam ediyor:

“Bavullarımızı kumaş ve karbonfiber (sert kalıp) olmak üzere iki farklı gruba ayırıyoruz. Bavul tasarımları koleksiyonlara göre her sezon detaylarda değişiklik gösteriyor. Kumaş bavullar yüzde 65, sert kalıplı bavullar yüzde 35 oranında tercih ediliyor. Tüm ürün grupları arasında yüzde 1.90’lık payı bavul satışı karşılıyor. Sektörel ortalamalara göre bu tatmin edici bir oran. Sıklıkla olmasa da dönemsel olarak kampanya yaptığımız oluyor. En son bavul kampanyamız, ikinci ürüne ekstra yüzde 30 indirim kampanyasıydı. Fiyat performans orantısına bakıldığında bavulda tercih edilen bir markayız. Müşterimiz çoğunlukla kampanya arayışında değil.”
kirmizi valiz

HAFİFLİK, DAYANIKLILIK, FONKSİYONELLİK

Seyahat ürünleri denildiğinde ilk akla gelen markalardan biri olan Samsonite’ın Türkiye distribütörlüğünü yıllardır Desa Deri yürütüyor. Samsonite Türkiye Genel Müdürü Burak Bektaş, seyahat severlerin valiz ihtiyacını karşılamanın yanı sıra valiz kilidinden boyun yastığına, çocuk çantalarından cüzdan ve aksesuarlara kadar tüketicilere geniş bir ürün yelpazesi sunduklarını hatırlatıyor. Samsonite’ın 1983’te Türkiye pazarına girdiğini belirten Bektaş, bu anlamda Türkiye pazarında tüketiciye sunulan ilk valiz markası olduklarını söylüyor. Bektaş, “Valiz kategorimiz toplam satışımızın yüzde 56’smı oluşturuyor. Her mevsim yüksek ilgi görüyoruz. Seyahat etmek ve deneyim biriktirmek modern çağın en önemli özelliklerinden biri haline geldi” diyor. Grubun son yıllarda satın almalarla büyüdüğünü ifade eden Bektaş, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Samsonite markamızla 30-45 yaş arası tüketicilerimizi hedeflerken, American Tourister markamızla 18-30 yaş grubuna yönelik alternatif ürünler sunuyoruz. TUMI markamız ise daha premium ürün çeşitliliğine sahip. Bunların dışında Lipault, Gregdry ve Disney lisanslı çocuk ürünleriyle müşterilerimizi buluşturuyoruz. Müşterilerimiz daha çok kabin boy valizleri tercih ediyorlar. Her bir ürünümüzün kendine özgü tercih edilme sebepleri var ancak hafiflik, dayanıklılık ve fonksiyonellik tercih sebeplerinin başında geliyor. Dayanıklılık, uluslararası garanti, hafiflik gibi unsunlar bizim en önemli kriterlerimiz. Devasa indirim oranları içeren kampanyalara başvurmuyoruz. Ancak daha az tercih edilen ya da artık üretimden kaldırılacak olan serilerimizi erittiğimiz fırsat dönemlerimiz bulunuyor.”

tatil valizi

SON DÖNEMİN ÖNE ÇIKAN ÜRÜNÜ

Kendi bünyesinde saraciye ürünleri imalatı yapan Tergan, yaklaşık 30 yıldır mağazalarında valiz satıyor ancak bu ürün grubu son yıllarda ön plana çıkmaya başlamış. Valizde müşterilerden gelen talep üzerine model sayısını artırdıklarını belirten firmanın Genel Müdürü Altan Erdinç, bunda seyahat etme alışkanlığının gelişmesinin önemli etkisinin olduğunu düşünüyor. Erdinç, nitekim bavul satışlarının, seyahatin yoğunlaştığı yaz aylarında artış gösterdiğini ifade ediyor. Satışların diğer aylarda ise rutin olarak devam ettiğini belirten Erdinç şöyle devam ediyor:

Altan bir hızla yükseliş gösteren seyahat etme isteği tüketicinin ilgisini ister istemez bavul koleksiyonlarına yöneltmiş durumda. Bu dönemde daha çok pilot çantalarına ve kabin boylara talep var. Mağazalarımızda sadece kendi markamıza ait ürünleri satıyoruz. Valiz ürün grubu toplam satışlarımızın yüzde 3’ünü oluşturuyor. Şu anda tüm valiz gruplarında yüzde 40 indirim kampanyamız var. Müşterilerin ilgisi yoğun ancak bavul satışı yapan noktaların sayısındaki artış, piyasada maalesef talebin üzerinde bir arz oluşturmuş durumda.”

valigie s

“SATIŞ HER YIL İKİYE KATLANIYOR”

Trendyol, 25 milyon müşterisine moda, ev-mobilya, anne-çocuk, elektronik, süpermarket ve kozmetik gibi kategorilerde yılda 200 milyondan fazla ürün ulaştırıyor. Bu ürünler arasında t2012’den bu yana bavulu da eklemiş durumda.

Trendyol Group Kurucu Ortağı Begüm Tekin, müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan bir satış platformu olduklarını belirtiyor. Tekin, “Bu nedenle seyahat eden müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda onların en öncelikli ihtiyacı olan bavulları platformumuzda sunmaya karar verdik” diyor. Bavul ürün grubunun her yıl yüzde 100 oranında büyüme gösterdiğine dikkat çeken Tekin, satışların tatil öncesi dönemlerde ve yaz aylarında ciddi oranda artış gösterdiğini ifade ediyor. Tekin, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Online platformun avantajı olan ilgi yorum ve satış verilerini kullanarak müşterilerimizin taleplerini analiz ediyoruz. Talep edilen markaları ve ürün çeşitlerini müşterilerimize iyi fiyatlarla sunarak, onlara akıllı alışveriş fırsatı sunuyoruz. Platformumuzda 200’den fazla bavul markası yer alıyor. Pierre Cardin, Fossil, UK Polo Club, My Valice en çok satan valiz markalarımız arasında, önümüzdeki dönemde yeni markalan platformumuza ekleyeceğiz. Daha çok kabin boy bavullar tercih ediliyor. En çok dayanıklı sert malzemelerin kullanıldığı ürünler satılıyor.”

Bavul satışlarının çanta kategorisi içindeki payının yüzde 10 seviyesinde olduğunu belirten Tekin, “Bavul kategorisi 2018’de pazar yeri modeline geçtikten sonra çok daha hızlı büyümeye başladı. Hacimli ürünler olduğu için ürünleri depoya alamıyorduk. Yeni operasyon modelimizle tedarikçi direkt müşteriye gönderim yaptığı için daha fazla ürün çeşidi ve marka sunmaya başladık. Aylara göre satışlar farklılık göstermekle birlikte ayda 10 bin adedin üzerinde bavul satışı gerçekleşiyor” diyor.

2020 YAZINDA MAĞAZALARDA

Erkek giyim markası Avva’nın mağazalarında henüz bavul ürün grubu yer almıyor fakat firma bu konuda hazırlıklara başlamış durumda. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, bu ürün grubuna da mağazalarda yer vereceklerini söylüyor. Müşterilerden bu yönde taleplerin gelmeye başlaması üzerine konuyu gündemlerine aldıklarım ifade eden Atik, “Özellikle kabin içi boylarla ilgili talep var.

Modellerimizi belirledik, fiyatlar ve üreticiler konusunda araştırma içerisindeyiz. 2020 yaz sezonunda mağazalarımızda olacak şekilde planlama yapıyoruz” diyor. Hazır giyim mağazalarında valiz satışının son yıllarda trend haline geldiğini ifade eden Atik, özellikle büyük metrekareli mağazalara sahip perakendecilerin bu ürünü envanterlerinde bulundurmaya başladıklarını vurguluyor.

Özbey Men
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir