Yılbaşı Programları Oteller – Yılbaşı Tatil

Yılbaşı Programları Oteller – Yılbaşı Tatil

Yılbaşında kısa da olsa tatil yapma niyetiniz varsa elinizi çabuk tutun. Özellikle yurtdışı için bazı destinasyonlara ciddi talep var. Bu yılın gözdesi ise gemi turları, özellikle nehir gemileri. Ayrıca sazlı sözlü otel programları için de hatırı sayılır bir talep olduğu söyleniyor. Oteller gala için şimdiden sanatçılarla el sıkışmaya başladı…

1 OCAK 2016, Cuma gününe denk gelmiş ve hafta sonu ile birleştirip üç gün tatil yapmıştık. 2017 yılbaşı gecesi, 31 Aralık Cumartesi gününe denk geliyor. Yeni yılın ilk günü, yani 1 Ocak 2017 Pazar günü olduğu için ekstra resmi tatil olmayacak. Malum 2016 çok zor bir yıl oldu. Ülke olarak ciddi badireler atlattık. Sıkıntılı, gerilimi yüksek günler yaşadık. Bu nedenle resmi tatil olmasa da her yılbaşında olduğu gibi tatil ve seyahat isteği yüksek görünüyor. Bi iki gün bile olsa yılbaşında bir yerlere seyahat edip tatil yapmak için planlar yapılmaya başlanmış bile. Yılbaşı turları için rezervasyon almaya aylar öncesinden başlayan seyahat acenteleri ilginin her geçen gün arttığını iddia ediyor.

Yılbaşına yönelik programları oteller kendileri organize ediyorlar. Bu programlar da genellikle perşembe-pazar ya da cuma-pazar programlan şeklinde afişe ediliyor. Otellerdeki programların büyük bir çoğunluğu sanatçı ve orkestra eşliğinde gerçekleşen, yemekli gala gecelerinden oluşuyor. Yurt dışında ise gala gecesi tarzı uygulamalar bulunmuyor. Kutlamalar genellikle şehir meydanlarında gerçekleşiyor. Yılbaşında, yurt dışında kutlamaların gerçekleştiği pek çok şehir için acentelerde tur programları mevcut. Yılbaşına son bir aya kala ya da daha az zaman kala turların hemen hemen hepsi tükenmeye başlıyor. Bu yüzden yılbaşında tatil yapmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

tuna-nehri-tatil

HEDEF 10 BİN TATİLCİ

ETS Tur Genel Müdür Yardımcısı Suat Özbek, yeni yılı yurt dışında karşılamak isteyenlerin; Amsterdam, Riga, Budapeşte, Roma, Barselona, Prag, Bükreş, Napoli ve Amalfi sahillerinin yanı sıra Malta, Londra, Dubai ve daha pek çok farklı şehir için hazırladıkları turları değerlendirebileceklerini ifade ediyor. Yurtiçi turlarda genellikle son bir ay kala talep yoğunluğu başladığını aktaran Özbek, yurtdışı turları için ise çok önceden talep almaya başladıklarını; turlarının yaklaşık yüzde 30 – 35’lik bölümünün şimdiden doldurduğunu bildiriyor.

ETS’nin geçen yıl yılbaşında yurtiçi ve yurtdışı turlar olmak üzere yaklaşık 10 bin kişiyi tatile götürdüğünü söyleyen Suat Özbek, bu sene de yine aynı sayıya ulaşmayı hedeflediklerini açıklıyor. Özbek, “Öngörümüz yurt içinde 8 bin, yurt dışında ise 2 bin kişiye ulaşmak” diyor.

Yurt içi otellerde yılbaşı için gala dahil ve gala hariç olarak fiyat seçenekleri sunduklarını söyleyen Özbek, otellerin gecelik fiyatlarının bölgeye ve otelin sunduğu hizmete göre değişiklik gösterdiğini ve 110 TL’den başlayan ve 500 TL’ye varan fiyatların mevcut olduğunu vurguluyor.

Özbek, yurtdışı turlarda ise fiyat aralığının 349 Euro ile bin 700 Euro arasında değiştiğini kaydediyor.

KÜLTÜR ROTALARI

Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan da yılbaşında yurtiçinde yaklaşık bin kişiye kültür turu yaptıracakları, yurtdışında da yaklaşık bin 200 kişiye ulaşacakları öngörüsünde bulunuyor.

Yılbaşı için yurtdışı turlarda oldukça geniş bir çeşitlilikle tatil severlerin karşısına çıktıklarını aktaran Figen Erkan, Orta Avrupa dan Uzakdoğu, Balkanlar ve Alpler’e kadar uzanan paket turların yanı sıra tek şehre odaklanmış turlar da düzenlediklerini belirtiyor. Erkan, “Mesela Roma, Prag, Liviv, Paris, Viyana, Dubai, Budapeşte, Barselona, Sofya, Belgrad, Selanik ve Berlin gibi turlarımız var” diye konuşuyor.

GEMİ TURLARINA RAĞBET YOĞUN

Gemi turlarına dikkat çeken Figen Erkan, şunları ifade ediyor: “Dünyanın en güzel ve dikkat çekici coğrafyaları içinde süzülen konforlu gemilerle yolculuğun planlandığı gemi turları ile yine farklı kültürlerin yılbaşı geleneklerini yafısı-tan turlar düzenledik. Tuna Nehri’nde Noel Pazarı, Romantik Ren Nehri’nde Yeni Yıl, bunlardan sadece birkaçı.”

Gemi turlarına ilginin yoğun olduğunu söyleyen Figen Erkan, “Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da gemi deneyimini yaşamak isteyenlerin sayısı her yıl giderek büyük bir artış gösteriyor” yorumunu yapıyor.

Yılbaşını yurtiçinde geçirmek isteyenler için oldukça geniş bir aralıkta kültür turları programları oluşturduklarını anlatan Erkan, Kapadokya’dan Karadeniz, Ege, Marmara, Iç Anadolu, Doğu Anadolu ve Kıbrıs’a kadar uzanan geniş bir yelpazeden söz ediyor. Erkan, bu turlar için birçok ilden hareket ettiklerinin de altını çiziyor.

Figen Erkan yurtdışı turlardaki fiyatlarının 99 Euro ile 2 bin 999 dolara kadar uzandığını, gemi turlarının fiyatlarının ise 999 Euro’dan başladığını söyleyerek, erken rezervasyon kampanyalarında oda başı 200 Euro’ya varan indirimlerinin olduğunu sözlerine ekliyor.

SICAK DESTİNASYONLARA ÖZEL TURLAR

Prontotour Genel Müdürü Cenk Alptekin de yılbaşı turlarının satışlarına aylar öncesinden başladıklarını bildiriyor. Yurtdışmda ana destinasyonların yanı sıra Beyrut, Dubai ve Uzak Doğu gibi sıcak destinasyonlara tur yaptıklarını ifade eden Alptekin, “Ana destinas-yonlarımız arasında İtalya, İspanya, Orta Avrupa, Benelüks ve Balkanlar yer alıyor. 3 gecelik turlar dışında haftalık programlar da çok ilgi görüyor. Yurtiçinde Kapadokya, Kıbrıs ve Türkiye genelindeki otellere dönük programlarımız mevcut.” diyor.

Yılbaşı turlarına Kurban Bayramı sonrası taleplerin gelmeye başladığını, satışların beklentileri doğrultusunda devam ettiğini kaydeden Alptekin, “Asıl satış artışımızın bu hafta itibariyle başlamasını bekliyoruz” yorumunu yapıyor. Yılbaşı dönemi yurtdışma Prontotour’la seyahat eden kişi sayısının bin 200 – bin 500 aralığında oladağım tahmin eden Cenk Alptekin, yurtiçinde ise bu rakamı yaklaşık bin 300 kişi olarak öngörüyor.

Alptekin yılbaşı turları fiyatlarıyla da ilgili şunları ifade ediyor: “129 Euro’dan başlayan yurt dışı tur seçeneklerimizle her bütçeye göre alternatif seyahat paketleri sunuyoruz. Yurtiçinde kültür turlarında 700-bin TL fiyat aralığında turlarımız bulunuyor. Otellerde ise 2 gecelik konaklama paketlerimiz 500 TL ile bin 500 TL aralığında…”

SEÇENEK ÇOK

Setur Turizm Müdürü Oktay Temeller ise yurtiçi otellerde yılbaşı programlarına taleplerin devam ettiğini, şu an için müsait odaların mevcut olduğunu aktarıyor. Yurt dışı turlarda Viyana turlarının dolmak üzere olduğunu, gemi turlarında da doluluk oranının yüzde 85 civarında olduğunu söyleyen Temeller, seyahat severlere yılbaşı rezervasyonlarını bir an önce yapmalarını
öneriyor.

Yılbaşı dönemi için hazırladıkları gemi turlarının Nisan ayından beri satışta olduğunu ve yoğun ilgi gördüğünü kaydeden Temeller, yurt içinde ise otellerde yılbaşı programlarının halen hazırlanmakta olduğunu belirtiyor. Temeller’in aktardığına göre Setur’un yılbaşı programları arasında yurt dışında Amsterdam, Atina, Berlin, Kiev, Madrid, Viyana, Paris ve Bang-kok&Phuket turları ön plana çıkıyor. Gemi turlarında Ren Nehri ve Tuna Nehri en popüler turlar arasında yer alırken, Kara-yipler ve Kanarya Adaları da çok tercih edilen yılbaşı rotaları arasında bulunuyor. Yurt içinde ise Sapanca, Abant, Kartalka-ya, Afyon, Uludağ bölgelerinin daha çok talep görmesini bekliyorlar. Ilıman bir hava tercih edenlerin gözdesi ise Antalya, Lara, Belek ve Kıbrıs olacak.

Setur’un yurt dışı turlarında fiyatlar 409 Euro – 999 Euro arasında değişiyor. Gemi turlarında ise 999 Euro’dan başlayan nehir turlarının yanı sıra 3 bin 170 Euro’dan başlayan 6 yıldızlı gemilerle Karayipler seçenekleri bulunuyor.

Kuzey ışıkları talep görüyor

Fest Travel’ın ve bir başka alternatif yılbaşı rotası var: Lapland / Kuzey Finlandiya. 29 Aralık-2 Ocak tarihleri arasındaki Oeconomica: Yılbaşında Lapland gezisinde Finlandiya’nın iki önemli kenti Helsinki ve Rovaniemi’yi geziliyor, Sibirya kurdu olan haskilerin ve Ren geyiklerinin çektiği kızaklarla eşsiz manzaraları içinde yol alabilir, kar motosikletleri ile Kuzey Işıkları altında buz safarisi yapabilir, Noel Baba’nın resmi memleketi Santa Claus kasabasına uğrayabilir; kısacası belgesellerde tanık olunan türden bir maceraya doğru yol alabilirsiniz.

Nehir gemileriyle romantik bir yılbaşı!

Son dönemde moda olan nehir gemileri turlarının bu yılbaşında da çok rağbet gördüğünü açıklayan Cruisera Genel Müdürü Hamza Şahin, “Denizden çekinenler veya tarih, kültür, sakinlik arayanlar nehir gemileriyle gezilen tercih ediyorlar” diyor. Avrupa’nın içinden geçen nehirlerde tarih, kültür, doğa içinde farklı heyecanlar yaşanan yolculuklar sunduklarını ifade eden Hamza Şahın, yılbaşı için ‘Tuna Nehrinde Yeni Yıl ve ‘Romantik Ren de Yeni Yıl’ programları hazırladıklarını söylüyor.

Açık denizin çalkantılı halinden çekinenlerin nehirlerin sakin akan suları üzerinde Avrupa’nın önemli şehirlerinde tarih, kültür ve yaşamın keyfine varacaklarını belirten Şahin, 7 gece 8 günlük Tuna Nehrinde Yeni Yıl programında yer alan şehirleri şöyle sıralıyor: Avusturya’da Viyana ve Melk, Almanya da Durstein, Slovakya’da Bratislava, Macaristan’da Budapeşte, Mohaç ve Estergom. ‘Romantik Ren’de Yeni Yıl’ programında ise şu duraklar var: Almanya’da Düsseldorf, Bonn, Koblenz, Rudesheim, Mannheim, Mainz ve Köln; Fransa’dan da Strazburg. Hamza Şahin nehir turlarının neden tercih edildiğini de şu sözlerle anlatıyor: “Nehir gemilerinde iç kabin yok, tüm kabinlerin hepsi geniş pencereli ve dışarıya bakıyor. Sarsıntı olmaz. Şehirlerin dokusundan uzaklaşmadan seyahat ediliyor. Şehir hayatına yakın ama sakin ve huzurlu bir gezi yapmak mümkün. Restoranlarında servis edilen yemekler dev gemilere göre daha butik ve özel lezzetler. Ote yandan bizim yaptığımız turlarda bahşişler ve seyahat sigortası gibi ekstra ücretler fiyata dahildir. Misafirlerin ekstra ücret ödemelerine gerek kalmaz, ceplerinden sürpriz paralara çıkmaz. Hatta bazı turlarımızı herşey dahil fiyatla yapıyoruz. Belki tur fiyatları deniz gemilerine göre yüksektir ama ekstra ücretler hesaplandığı zaman yüksek olmadığı anlaşılacaktır.

Yeni yıla Viyana Filarmoni Orkestrasını dinleyerek girin

Kültür turlarıyla öne çıkarı Fest Travel’da yeni yılı bambaşka ülkelerde, doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerin ve yerel lezzetlerin tadını çıkararak karşılamak isteyenler için birbirinden farklı yılbaşı rotaları var.

Yeni yılı Avusturya’da Viyana Filarmoni □rkestrası’mn ezgileri eşliğinde karşılayabilir, Portekiz’in yerel tatlarıyla tatil keyfinizi katlayabilir, Sri Lanka’nın eşsiz doğasında dingin bir yolculuğa çıkabilir, tek seferde üç ülkeyi keşfedeceğiniz Vietnam-Laos-Kamboçya rotasında ilerleyebilir, Tanrıça Ganga’nın nehrinde tekneyle Hindistan’ın farklı yönlerini keşfedebilir ya da Lapland’da Noel Baba Santa Claus’un köyüne uğrayabilirsiniz.

Fest Travel’ın en özel yılbaşı programı Avusturya’da yılbaşı: Silvesterkonzert programı. En iyi akustiğe sahip konser salonlarından biri olan Viyana’daki Musikverein, yılbaşında dünyanın en köklü orkestralarından Viyana Filarmoni Orkestrası’nın geleneksel yılbaşı konserine ev sahipliği yapıyor. Fest Travel’ın 29 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında gerçekleştireceği Avusturya’da yılbaşı: Silvesterkonzert programı, Simon Bolivar Senfoni ve Los Angeles Filarmoni’nin başındaki Venezuelalı genç yetenek Gustavo Dudamel’in şefliğini üstlendiği orkestranın 31 Aralık akşamındaki gala konserine tüm müzikseverleri davet ediyor. Bu turda ayrıca Viyana Sanat Tarihi Müzesi koleksiyonları gezisi dahil tarih, sanat ve müzik dolu bir program var.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir