Ev İşlerini ve Temizliği Abartma

Ev İşlerini ve Temizliği Abartma

– Abartmaktan kastettiğiniz nedir?

– Gerekli olduğu kadar yap. Çok temiz olacağım diye akşama kadar iş yapıp eşyalara hizmet ederek kocana hizmet edemeyecek kadar yorulma.

– Bu söylediğiniz mümkün mü? Bugün hiç iş yapmayacağım diye kalkıp, akşama yorgunluktan ölmek üzere olduğum günler olur.

Ev İşlerini ve Temizliği Abartma

– Tabii ki sen istemesen de bazen iş, işi doğurur, çok yorulursun; ama bunu her gün yapıyorsan bir yanlışlık var demektir. Her gün kocanı yorgun bitkin karşılıyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir.

– Çoğu kere yorgun oluyorum, işler bitmiyor.

– İşler mi bitmiyor, yoksa sen mi bitirmek istemiyorsun, evini görmeden bir şey söyleyemem ama evin büyük, işin çoksa bile, hiç olmazsa eşin gelmeden önce biraz uzanıp dinlenmeye çalış.

– Bunu yapabilir miyim, bilmiyorum, ama işleri Ferhat gelmeden bitirmeye çalışıyorum; çünkü Ferhat, yanında iş yapmamdan hoşlanmıyor.

– Erkekler yanlarında ev işi yapılmasından hoşlanmazlar. Erkek evinde dinlenmek, rahat etmek ister. Temizlik yapacağım diye eşini rahatsız etme.

– Erkekler de pek keyiflerine düşkünler! Hem yanlarında iş yapılmasın istiyorlar, hem de evi temiz tutmak için hiç gayret etmiyorlar. Hatta gayret etmeyi bırakın, benim o gün temizlik yaptığımı bildiği hâlde, Ferhat hiç düşünmeden rahat rahat evi kirletiyor.

– Ne yapsın, ev kirlenecek diye kendi evinde rahat edemesin mi? Sen biraz rahat ol.

– Bu bir rahatlık meselesi mi bilmiyorum, bazen sanki beni sinir etmek için kasıtlı yaptığını düşünüyorum. Defalarca, “Onu oraya koyma!” dediğim bir şeyi, yine canı istediği yere koyuyor.

– Kadınlar, erkeklerin sözleri ve hareketleri altında bir kasıt olduğu şüphesini çoğu zaman taşırlar. Oysa erkekler, çoğu kez, dikkat etmedikleri için veya küçük bir detay olarak görüp umursamadıkları için bir şeyi yaparlar yahut yapmazlar. Fakat çok fazla söylediysen, iş inada bindiyse onun için de yapıyor veya yapmıyor olabilir.

– Evet bazı meselelerde ciddi ciddi inatlaştık. En çok zoruma giden de ev işleriyle ben bu kadar yoruluyorum ama ona hiç ikram olmuyor. Sadece kendimi tüketiyorum.

– Temizlik muhakkak yapılacak tabii ki. Fakat erkekler daha temiz ve yorgun bir kadın yerine, biraz dağınık olsa da güler yüzlü ve neşeli bir kadını ona tercih ederler. Evde pislik olmadıkça, pırıl pırıl bir temizlik pek çok erkeğin çok da umurunda değildir. Sen evde saçını süpürge ederken, dışarıda pasaklı ama güler yüzlü bir kadın kocanı elinden alabilir. Kadınlığını temizlikle ispat etmeye çalışma.

– Sadece temizlik mi? Yemek yapmak da insanı yoruyor.

– Yemek meselesinde de mübalağa etme. Her gün saatlerce mutfakta kalma. Erkeğin gönlüne giden yol midesinden geçiyor sözünü boğazını çok seven bir adam uydurmuş olmalı. Elbette erkekler güzel yemeği severler, karısının onun sevdiği yemeği yapmasından mutlu olurlar ama bu, gönüllerine giden yolun oradan geçtiğini göstermez.

– Ben o sözün gerçekliğine inanmıyorum zaten. Erkeğin gönlüne giden yol midesinden geçseydi Ferhat’ın beni başına taç etmesi gerekirdi. Yıllarım, mutfakta onun sevdiği yemekleri yaparak geçti.

– Yine yap ama abartmadan yap. Yaptığın yemekten çok onu nasıl sunacağını düşün. Çok yorularak sevdiği bir yemeği yapıp asık yüzle sunacağına, daha kolay, pratik bir yemek yap ama güler yüzle ve sevgiyle sun. O daha kıymetli olacaktır.

– Tamam, bu haftaki adımı da beklemeden atacağım ve dediklerinizi hemen yapmaya başlayacağım. Yemek ve ev işlerinde artık mübalağa yok. Oh be!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir