Maddi Sıkıntıları Dert Etme

Maddi Sıkıntıları Dert Etme

Maddi Sıkıntıları Dert Etme

– Bir erkekle yaşıyorsan bu mümkün mü? Birkaç gün önce bu hususta biraz tartıştık. Geçen hafta indirimde çok beğendiğim bir kıyafeti gördüm. Ferhat “Param yok, bütçemizi zorlar.” deyip almadı. Fakat ertesi günü gidip kendine kıyafet almış. Gel de sinirden çatlama!

– Buna benzer meseleler hemen her ailede olur. Harcamalar meselesinde sıkıntı, erkeklerin ve kadınların ihtiyaç diye baktığı şeylerin farklılığından kaynaklanır. Birinin ihtiyaç gördüğünü, diğeri gereksiz görebilir.

Erkek, kadının zaten yeterince giysisi olduğunu ve yenisine ihtiyacı olmadığını düşünür. Oysa kendi harcama yaptığı yeri zaruret olarak görür. Gidip kendine giysi alabilir veya arabası için yahut annesi için daha büyük bir harcama yapabilir, ihtiyaç diye.

– Onu hiç hatırlatmayın. Onu çok yaptı. Bana “Param yok…” deyip annesine hediye aldığı yahut maddi yardım yaptığı çok oldu. Aslında birlikte hesap kitap çıkarıp harcamalara birlikte karar versek daha iyi olur.

Maddi Sıkıntıları Dert Etme

– Erkekler bunu pek istemezler. Erkek, parayı kazanan kendi olduğu için, harcama kalemlerine de kendi karar vermek ister. Çoğu ailede, kadın çalıştığında bile, erkek kazancın birleştirilmesini ve harcamaların kendi elinden olmasını ister. Erkekler güç odaklı oldukları için, para da bir güç unsuru olduğundan, gücün kadının elinde olması erkeği rahatsız eder. Bu yüzden kadınların eşinin harcamalarına fazla müdahale etmemesi daha uygun olur.

– Ferhat’ın mutfak harcamalarında eli açık. Sadece ev eşyaları alırken biraz sıkıntı çıkarır. Ama en azından Ferhat cimri değil. Bir arkadaşımın kocası zengin ama çok cimri.

– Erkeğin de kadının da cimri olması, ailede oldukça ciddi bir problemdir. Cömert kadın-cimri koca veya cimri kadın-cömert koça evlilikleri zor yürür. Birbirini dengeler gibi görünse de geçinmesi oldukça zordur. İki türlüsünde de sinirlenen kadın olur, zorlanan erkek olur. Kadın cimri, koca cömertse kadın kocasının neredeyse bütün harcamalarına sinir olur. Kendi zaten harcamaya kıyamaz, sürekli para biriktirmeye çalışır. Kocası da parayı harcadığı için sürekli birikim yapalım, diye adamın başının etini yer.

Kadın cömert, koca cimriyse o da ayrı bir zorluktur. Cimri erkek kazancı iyi olduğu hâlde ailesinin acil ihtiyaçlarını bile gönülsüz alır. Mutfak harcamalarını gramla, kuruş kuruş hesap ederek yapar, bitince de nasıl kullanıp da çabuk bitirdiğinin hesabını sorar. Bu durum kadın için daha da zordur.

– Kocası cimri olan arkadaşımın babası çok cömert biriydi. Elin-dekini avucundakini ailesi için harcardı. Bu yüzden kocasının para meselesindeki tutumunu bir türlü kabullenemiyor, her görüştüğümüzde neredeyse sadece bu mevzuyu konuşuyor.

– Zengin kocayla fakir hayatı yaşamak, kadının sürekli zihnini ve çenesini yorar. Fakat yapacak pek bir şey yoktur. Cimri birini, cömert hâle getirecek bir formül yok. Çünkü huylar çocukluktan edinilir. Kocası ya çok fakirlik görmüştür ya sıkıntılı bir çocukluk geçirmiştir ya da para meselesinde yanlış terbiye almıştır, yani bir şekilde cimri olmuştur, yapacak bir şey yok. Bu durumda kadının yapacağı, kocasının huyunu kabul etmesi ve bu yüzden kendini mutsuz etmemesi olabilir.

– Yani arkadaşımın yapacağı hiçbir şey yok, diyorsunuz.

– Her zaman yapacak bir şey vardır. Kocasının cimriliğini adamın başına sürekli kakmasın, tam aksine, kocası evin en acil ihtiyaçları için harcama yapsa, mesela bir ekmek bile alsa teşekkür etsin, belki o zaman kocasında harcama hevesi ve isteği uyandırabilir.

– Söylediklerinizi ona ileteceğim. Vaziyetini iyi görmüyorum, depresyon ilacı kullanıyor.

– Eşiyle para meseleleri yaşayan pek çok kadın aynı hataya düşüyor. Kadın yıllarını kocası ile para yüzünden tartışarak geçiriyor. Sonra sinirden, stresten hasta oluyor. Sonra da doktor doktor geziyor. Milyarlar vererek alamayacağı sağlığını, üç kuruş para davası için satmış oluyor.

– Kocası cimri olduğunu hiç kabul etmiyor.

– Hiçbir cimri, cimri olduğunu kabul etmeyeceği için, arkadaşın da kocasının gözünde para yiyici, israfçı, hiçbir şeyden memnun olmayan, nankör kadın mevkiindedir mutlaka.

– Arkadaşım, ölsün diye kocasına beddua edip duruyor.

– Cimri kocası olan kadınların en büyük duası, kocasının kendinden önce ölmesi ve onun kıyamadığı paralarını çatır çatır yemektir. Fakat kadın kocasına çok sinir olduğu için erkenden dert sahibi olur ve muhtemelen kocasından önce ölür, hayatına yazık olur.

– Kocasının cimrilikten başka kötü huyu yok; ama bu onlara mutsuzluk olarak yetiyor.

– Arkadaşın kızgınlık beslemeyi bırakıp, kocasının iyi yanlarını görmeye çalışsın. Mesela cimri koca para harcamamak için çok gezmez, akşamları evde, karısının yanında olur.

Zihni parayla meşgul olduğu için başka hususlarda pek sıkıntı çıkarmaz. Kendinden para istemedikçe karısına pek karışmaz.

En iyi tarafı ise cimri kocalar çapkınlık yapmazlar. Başka bir kadına daha para yedirmek istemezler. Kadının kocasından yana içi hep rahat olur. İmtihan dünyası. Her şey bir arada olmuyor.

– O hâlde parayı dert etmeden yaşamak kalıyor bize. Bunu başarabilirsem mutlu bir dünyaya doğru kocaman bir adım atmış olurum. Teşekkür ederim.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir