Aşk dolu bir yaz için burç haritası

Aşk dolu bir yaz için burç haritası

BURCUNUZUN YAZ ASKI HARİTASI

Aşk dolu bir yaz için hazır mısınız? Yıldızlar, önümüzdeki aylarda öyle güçlü etkilere sahip olacak ki hayal ettiğiniz her şey, hatta hayale cesaret edemedikleriniz gerçek olursa şaşırmayın!

Venüs’le Mars, gökyüzünün ebedi aşıkları bir kez daha beraber. Ve bu defa onları şans ve mutluluğun gezegeni Jüpiter bir araya getiriyor. Üçü birden Aslan burcunun semalarında doğarken, sürprizlerin gezegeni Uranüs’le bir olup tutkuyu, aşkı ateşleyen bir kıvılcıma dönüşüveriyorlar. Etkileriyle yıldızları daha karanlık, daha karamsar renklerle boyayan gezegenler bu yaz geri planda. Ve on-larsız her şey çok canlı, mutlu, güneşli ve umut dolu görünüyor. Son birkaç yılın getirdiği zorluklardan sonra bu yaz tam anlamıyla yeniden doğuşu simgeliyor. Ve bunu biz değil, yıldızlarınız söylüyor!

burç haritası

İKİZLER
(22 Mayıs – 21 Haziran)

Herhangi bir şeyin uzun süre aynı kalmasından nefret ediyorsunuz. Bu yüzden de ilişkinizin üstünde yükselen Satürn gezegeni kendinizi baskı altında hissetmenize neden oluyor. Bu nedenle bir bağlılık sözü vermeniz gerektiğini düşünmeden edemiyorsunuz ve sadece bağlılık kelimesi bile sizin endişelenmeniz, hatta paniğe kapılmanız için yeterli! İyi bir ilişkinin güçlü, sadakat üstüne kurulu, uzun süreli olduğunu biliyorsunuz. Ve tabii ki siz de böyle bir ilişki istiyorsunuz ama sizin için doğru olan zamanda, Satürn sizi itmeden, henüz hazır olmadığınız bir şeyin içine sürüklemeden. Satürn temmuz boyunca size ihtiyaç duyduğunuz alanı verecek. 2 Ağustosla birlikte geriye giderek yeniden ilişkilerin alanına girmeye başlıyor. Ama 18 Eylül’e kadar sınırı geçmeyecek ve bu da size yaz boyunca ihtiyaç duyduğunuz zamanı verecek. Kısacası, Satürn sizden kesin kararlar vermenizi istemeden önce dilediğiniz gibi bir ilişki yaşamak, onu kendi ritminizle derinleştirmek için yaklaşık iki buçuk ayınız olacak.

Sizin için en ideal ilişkiler, muhtemel ayrılığın çok daha acılı geçmesine neden olan derin bağların, derin duyguların yaşanmadığı, dostluk ve flört üstüne kurulu olanlar. En azından temmuz ayında dileğiniz gerçekleşiyor ve iki tarafın da her şeyi basit ve hafif tutmak konusunda istekli göründüğü bir ilişki yaşıyorsunuz. Hatta sorulduğunda bu ilişkiyi inkar bile edebilirsiniz.

Aslında yaşadığınız ilişkiyi daha ciddi sulara sokanın bu defa siz olduğunu fark edeceksiniz. Karşı tarafın istediğinin bu olduğunu düşünüp böyle davranıyorsunuz. Temmuz ayının sonlarına doğru sevgiliniz biraz daha yavaş ilerlemek istediğini söylediğinde, bu yaz aşkının ikinizin de istediği şey olduğunu bir kez daha anlayacaksınız. Ağustosun başlarındaysa yıldızınız yine Satürn’ün etkisine girerek ilişkinizin daha ciddi bir boyuta ilerlemesi için çabalıyor. Sevgilinizi kaybetme fikri korkutucu geliyor. Diğer yandan bağlılık sözü vermek, ilişkiyi geleceğe taşıyan bir adım atmak için henüz erken olduğunu düşünüyorsunuz. Eylül ayının ilk haftası ilişkiniz adına dönüm noktası olacak. Sevgiliniz ne yapmaya çalıştığınızı anlıyor ve bu noktadan sonra ikiniz de aynı fikirde olduğunuz yeni bir döneme giriyorsunuz: Arkadaş, dost ve sevgilisiniz ama gelecek belirsiz. Her ikiniz de istediğinize sahipsiniz ama hareket özgürlüğünüzün olduğu bir alan da var. Böylece Satürn aym 18’indeki yerine geldiğinde bütün parçalar yerli yerine oturuyor.

YENGEÇ
(22 Haziran – 23 Temmuz)

Unutmayın, temkin, tutkulu ve arzulu olamayacağınız değil, sadece söz konusu güçlü duyguları ne zaman göstereceğinize sizin karar verdiğiniz anlamına gelir. İşte bu yaz, böylesi bir dönem olacak. Onunla tanıştığınız andan itibaren ne istediğinizi çok iyi biliyorsunuz ve bunu açık ve net şekilde ifade edeceksiniz. Duygularınızı, arzularınızı bu kadar açık ifade etmeye alışık değilsiniz ve bu davranışınız sizi bile şaşırtıyor.

Temmuz ayı adeta başrolünü sizin oynadığınız bir filmi seyrediyor-muş gibi geçecek. “Keşke her zaman böyle cesur, böyle vurdumduymaz olsaydım” diye düşünürken, bir anda başkahramanm kendiniz olduğunu ve tüm bunların gerçekten yaşandığını fark ediyorsunuz. Böyle davranabilmenin bağımlılık yaratıcı etkisi olduğu inkar edilemez ve kendinizi bu ilişkinin içine düşündüğünüzden çok daha çabuk, çok daha güçlü bir şekilde çekilirken bulmanız büyük olasılık. Temmuz ortalarında durmak ve kendinize ne yaptığınızı sormak zorunda kalacağınız bir an gelecek. Eylemlerinizin sonuçlarına katlanmaya hazır mısınız ya da istediğiniz sadece ne kadar ileri gidebileceğinizi görmek mi?

Dışarıdan bakanlar yaşadığınız ilişkinin tutkulu bir yaz aşkı olduğunu ve birkaç hafta içinde biteceğini düşünebilir. Ama siz daha fazlası olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Aranızdaki tutku ve fiziksel çekim bu karmaşık denklemin sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Bu ilişkiyi sizin açınızdan bu kadar heyecan verici kılan, bir beraberlikte aradığınız her şeyle örtüşmesi ve bütün beklentilerinizi tatmin etmesi.

Beklentilerden kastımız, uzun süreli bir ilişkiden ne istediğinize ve gözlerden ırak olduğunuzda ellerinizi ondan alamayacağınız derecedeki fiziksel çekime kadar her şey. Bu ilişkiyle ilgili şimdilik kimsenin bilmediği planlarınız var. Bu da çok normal, çünkü karşınızdaki insanın, gelecekle ilgili planları, kurduğunuz hayalleri gerçek kılacak özelliklere sahip olduğunu düşünüyorsunuz. Bu beraberlik iş ve eğlenceyi birbirine karıştırdığınız bir ilişki, bir ofis aşkıysa, o halde tüm riskleri biliyor olmalısınız. Fakat bütün yasak ilişkilerde olduğu gibi gizliliğin heyecanı artırdığını ve bunun yargılarınızı etkileyebileceğini unutmayın.

Neyse ki Satürn’ün yıldızınız üstündeki etkisi -beraberliğinizi sonraki adıma taşımak konusunda ne kadar hevesli, ne kadar istekli olursanız olun- her şeyin biraz yavaşlamasını sağlayacak. Beraberliğinizin en ateşli olduğu zamanlarda, temmuz ve ağustosta, bu durum sizi biraz rahatsız etse de ileriki aylarda bunun ne kadar iyi olduğunu fark edeceksiniz. Eylül gibi ilişki ateşini kaybetmeye başlayacak, bir süre sonra da ilginizi tamamen kaybedeceksiniz. Yılın sonunda iki tarafın da istediği şekilde son bulsa da bu ilişki sayesinde kendinizi, duygularınızı ve tutkunuzu ifade etmenin çekiciliğinin artık çok iyi farkındasınız. Sonuçta, insanı sonsuza kadar değiştiren türde bir ilişki yaşadınız ve izlerini gelecekteki diğer beraberliklerinize de taşıyacaksınız.

ASLAN
(24 Temmuz-23 Ağustos)

Bu, hayatınız boyunca geçirdiğiniz en mükemmel, en harika yazlardan biri olacak. Her ne kadar, dev gezegen Jüpiter yıl sonuna kadar sizin yıldızınız üstünde parlayacak olsa da şu sıralar en güçlü, etkisinin en fazla olduğu zamanlar. Bu da dilediğiniz her şeyin önünüze serilmesi ve birbiri ardına kapınızı çalan sınırsız olanaklar, harika seçenekler anlamına geliyor. Size düşen tek şey var, o da elinizi uzatıp bunların arasından dilediğinizi almak. Eğer seçtiğiniz hoşunuza gitmezse sorun yok! Onu kenara bırakıp bir diğerine uzanabilirsiniz.

Jüpiter’in sıcak ve pozitif etkisi yaşamınızın her alanında geçerli: Kişisel projeler, kariyer, yatırımlar ve tabii ki aşk hayatınız. Yapmanız gereken, sadece fırsatları değerlendirmek. Çünkü onlar kelimenin tam anlamıyla geleceğinizin tohumları. Bugün başladığınız şey sadece yılın geri kalanında değil, tüm yaşamınız boyunca büyüyüp serpilmeye devam edecek.

Aslan burcunun semalarındaki sadece Jüpiter değil, Venüs de yaz boyu burada, yıldızınızın tam üstünde olacak. Bu gezegenin varlığının ilginç iki etkisinden söz etmek mümkün. İlk olarak, kendinizi o kadar iyi hissedeceksiniz ki yeni şeylere başlamayı, farklı heyecanlar denemeyi canınız hiç ama hiç istemeyecek. Bu da Jüpiter’in sunduğu değerli fırsatların geçip gitmesi ve kaybolması anlamına geliyor. İkincisiyse, bu gezegen sizi karşı cins için o kadar çekici kılıyor ki aradığınız aşksa kendinizi yormanıza gerek yok, çünkü aşk zaten sizi bulacak. Üstelik fazla beklemenize de gerek yok.

Temmuzun ilk günlerinde yeni bir ilişkiye hazır olun. Her şey çok çabuk gelişebilir ama tıpkı radyoda sıkça duyduğunuz bir şarkı gibi aklınıza kazınacak ve kendinizi devamlı onu düşünürken, onunla mümkün olduğunca çok zaman geçirmek isterken bulacaksınız.

Bu, ilişkinin düşündüğünüzden daha derin olduğu ve sizi tahmininizden daha çok etkilediği anlamına geliyor. Tavsiyemiz, Venüs ve Jüpiter’den biraz yardım alarak onunla beraber olmanız ama bu defa yoğun ve derin bir şeyle karşı karşıya olduğunuzun bilinciyle hareket etmeniz. Duygularınızın farkına varmak, bunun daha ciddi bir ilişkiye dönüşüp dönüşemeyeceğini sorgulamanıza neden olacak. Bu, hep aradığınız kişi olabilir mi? Yaşadığınız şey geleceğe taşımak isteyeceğiniz türden mi? Ve onunla daha çok zaman geçirdikçe, onunla bir şeyler paylaştıkça bunun gerçek bir ilişki olduğu yolundaki inancınız daha da pekişecek.

Ağustos ayı boyunca Venüs hala Aslan burcunun üstünde olmaya devam etse de artık yanında sadece Jüpiter yok. Yıldızınızın semalarını Mars’la beraber aydınlatıyor. Bu da duygularınızın daha tutkulu, daha yoğun olması anlamına geliyor. Yaşadığınız beraberliğin bir oyun, gelip geçici bir heves olmadığını kabul etmenin zamanı geldi. Son derece özel, her köşe başında karşınıza çıkmayacak türden bir ilişki yaşıyorsunuz.

Ve şimdi cevaplanması gereken yeni sorular var. Bunlardan en önemlisi, ilişkinizi bir sonraki aşamaya taşımak isteyip istemediğiniz. Bu önemli soru, eylül ayının ilk günlerinde cevaplanacak ve cevap, büyük olasılıkla “evet” olacak. Bugünlerde Jüpiter gezegeni Aslan burcundan uzaklaşmaya başlıyor, yani sınırsız olasılıkların da sonu geliyor. Ama bu umurunuzda bile olmayacak, çünkü uzun zamandır aradığınız şeyi zaten buldunuz ve çok mutlusunuz. Artık ne yıldızlardan ne de kaderinizden yeni şanslar, olasılıklar diliyorsunuz. Kendinizi yıldızların üstünde hissettiğiniz zamanlar bunlar.

BAŞAK
(24 Ağustos-23 Eylül)

Bazen başka bir şeye başlamadan önce elinizdekini bitirmelisiniz. Eğer kalbiniz hala geçmişte saplanıp kalmışsa, karşınıza çıkan fırsatları göremez, geleceğe odakla-namazsmız. Bugünden başlayarak eylül ayma kadar yaşamınızı iki ilişki kontrol edecek. İkincisi, hayatınızda yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor. Ama eğer ilk ilişkinizden kaynaklanan soruları cevaplamış, onları halletmiş olmazsanız, yaşamınızın seyrini değiştirecek nitelikteki diğer ilişkiye başlayamayacaksımz. Ve ilkiyle ilgili her şeyin hallolması için neredeyse tüm yaz uğraşmanız gerekiyor.

İlişkiyi günü gününe yaşıyorsanız, onun tüm hayatınız içindeki yerini, önemini fark etmeniz zor olur. Bazı aşklar sadece birkaç ay içinde unutulurken, diğerleri yıllar boyu duygularınız üstünde güçlü etkiye sahip olur.

Bu ay yaşananlar, aslında olduklarından çok daha önemli görünebilir. Bunun nedenleri birbirleriyle ilişkili ve gezegenlerin döngülerinin bazen yaşamınızın yaklaşık 10 yılını belirleyecek, aldığınız kararlar üstünde etkili güce sahip olmalarıdır. Buradaki asıl anahtar belki de tam da gönlünüzdeki gibi olmayan, istediğiniz gibi gitmeyen bir ilişki. Bir nedenle, sürdürdüğünüz bu ilişkiyi gizliyor, arkadaşlarınız ve sosyal çevrenizden uzakta yaşıyorsunuz. Ve bu beraberlik ne kadar uzarsa o kadar içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Bu yazla birlikte ilişkinizi artık açık açık yaşamanız gerektiğini biliyorsunuz ve temmuz ayının ortalarında bu yolda bir adım atıyorsunuz. Uzun süredir yapılması gereken bu. Ama bu adımı atar atmaz sanki gözlerinizin önündeki perde açılıveriyor ve uzun zamandır gözlerden uzak devam eden bu ilişkinin aslında yürümeyeceğini, bitmesi gerektiğini fark ediyorsunuz. Ama hala cevaplanması gereken sorular var. Tüm bunların yanında, aranızda göz ardı etmenin hayli zor olduğu bir çekimin bulunması, durumu daha da zorlaştırıyor. Ve tıpkı daha sağlıklı bir yaşam sürmek için kendisine söz veren ama uzak durmaya söz verdiği, kurtulmak isteği zararlı alışkanlığının son bir kez daha keyfini çıkarmak isteyen biri gibi davranıyorsunuz.

Veda etmeniz gerektiğini bilseniz de bunun güçlü ve tutkulu bir ilişki olduc- aşt-kar. Temmuz ayının geri kalanı Te ağustosun başlar: bu gelgitlerle devam ede- cek. Ağustos ayının ortalarına geldiğinizde artık yolunuza devam etmeniz gerektiğinin bilincine varmış olacaksınız. Belki birbirinizi yordunuz, belki de geleceği olmayan bir ilişkiyi sürdürmek anlamsız geliyor. Sebep ne olursu olsun bu beraberliği geride bırakmaya hazırsınız.

Yazın sonuna doğru muhteşem gezegen Jüpiter, 2016 yılının sonbaharına kadar kalacağı Başak burcunun üstünde yükseliyor. Ve bununla birlikte anında vaşamınmn yepyeni bir yöne doğru gitmeye başladığını hissediyorsunuz. Evlûlde ‘.’en: =v bu değişim sürecini iyice hızlandırıyor ve sadece iki hafta içinde yaz -ve geride bıraktığınız o ilişki- çok uzaklarda kalmış, tarih olmuş gibi hissediyorsunuz. Tam da bu noktada yeni bir beraberlik tomurcuklanmaya başlıyor. Eski ilişkinizle ilgili kafanızı kurcalayan herhangi bir şeyin ve hiçbir pişmanlığınızın olmaması yeni bir sayfa açmanızı kolaylaştırıyor. Şimdi her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu biliyorsunuz. İçiniz çok ferah. Geleceğe doğru bir adım atabilirsiniz ve bu adım, bu yeni ilişki yaşamınızın yönünü güzele, iyiye doğru değiştirecek.

TERAZİ
(24Eylül-23Ekim)

Temmuz ayının başlarında kendinizi çok mutlu hissediyorsunuz. Birkaç ay önce başlayan bir ilişki gayet iyi gidiyor gibi ve gelecekle ilgili planlar yapıyorsunuz. Yılın geri kalanında ne yapmak istediğinizi çoktan biliyorsunuz. Fakat tüm bunlar sevgilinizin yapmak istedikleriyle örtüşûyor mu? Ona ne yapmak istediğini sonlunuz mu? Büyük ihtimalle ceva-rırrz. hayır. Belki faikında değilsiniz ma bu ilişkinin yollarında tamamen farklı hızlarda koşuyorsunuz. Hatta şimdiden farklı yönlere doğru ilerlemeye başladınız bile.

Beraber olduğunuz müddetçe nereye gittiğinizin aslında pek de önemli olmadığını mı düşünüyorsunuz? Doğru va da yanlış cevap yok.  Ve tabii sormanız gereken diğer önemli soru da bu ilişkinin devam etmesini gerçekten isleyip istemediği kadar farkındalıkla temmuz ayının sonuna doğru kendi planlarınızı ilişkinize empoze etmeye son vereceksiniz. Hiçbir zaman kesişmeyen, birbirine paralel, düz çizgilerde ilerlemek yer verir sık sık teğet geçer yaşamanın sizi daha fazla mutlu ettiğim keşfedeceksiniz. Farklı eğriler sizi hem kişisel hem de çift olarak çok daha yaratıcı bir varoluşa götürecek ve zaman içinde siz de bunun beraberliğinizi beslediğini göreceksiniz.

Ağustos ayının sonlarına doğru, sonuçlan ne olursa olsun yaşamınızda bazı değişiklikler yapmak istediğinizi fark ettiğiniz bir dönem başlıyor. Süregiden ilişkiniz bu değişimin parçası olabilir ya da değişimden etkilenerek son bulabilir. Ama bu kesinlikle almak istediğiniz, almaktan korkmadığınız bir risk. Eylül ayıran ilk haftası tutku dolu geçecek. Birbirinizi yeniden bulmuş gibisiniz ve yaz boyu hiç olmadığınız kadar yakın hissedeceksiniz. Fakat geçmişte kaldığını düşündüğünüz bir problem yeniden gündeme geliyor ve bu sorunu çözmek adma tatmin edici bir şey yapamıyorsunuz. Eylül sonu gibi hep varmak istediğiniz o yere doğru ilerlemediğinizi fark ediyorsunuz. Ama üzgün değilsiniz. İlişkinizi bitirmeye hazırsınız ve bunu yapmak istediğinize artık emin olduğunuz için kendinizi hafiflemiş, hatta mutlu hissediyorsunuz.

AKREP
(24 Ekim-22 Kasım)

Her ilişkinin, her aşkın en az iki farklı yüzü olabilir Bunlardan ilki -kol kola gezmelerde, kameralara gülümsemelerinizde, dostlarla geçirdiğiniz zamanlarda ortaya çıkan- ilişkinin dış dünyayla paylaşılan yüzüdür. Diğeriyse beraberliğinizin çok daha özel, çok daha gizli yanıdır. Aranızdaki gerçek iletişim tam burada, dış gözlerden uzakta, sadece size özel bu dünyada gerçekleşir. Belki yalnızca çok yakın dostlar ve yakın aile üyeleri ilişkinizin bu yüzüne tanıklık edebilir. İlişkilerin bu söz konusu dinamiğinin farkındasınız ve bu iki dünyayı birbirinden ayırmak konusunda başarılısınız da. Peki ya bütün ilişkinizi, ilişkinizin her halini herkesin gözü önünde yaşamanız gerekseydi?

Bu yaz, aşk hayatınızı yöneten Venüs ve Mars’ın hareketleri, gözler önünde yaşayacağınız bir ilişkiyi işaret ediyor. Yani ufukta herkesin yakından ilgilendiği, her daim merak konusu olacak bir ilişki görünüyor. Bu, sizin için hiç ama hiç kolay olmayacak. Her adımınızı, ağzınızdan çıkan her kelimeyi tartmanız gerekecek. Ve bir ilişkide ihtiyaç duyduğunuz özel alana sahip olamamak sizi gerçekten çok zorlayacak. İki seçeneğiniz var: Ya beraberliğinizi gözlerden ırak yaşamak için yeni, gizli bir yer bulacaksınız ya da ilişkiyi bu şekilde sürdürmek için çabalayacaksınız -ki bu da uzun vadede ciddi sorunlara neden olacak. Neye karar verirseniz verin, sizi zorlu bir süreç bekliyor.

Sorunun kaynağmda, yaşamınızın diğer alanlarında son derece başarılı olmanız yaüyor. Kariyeriniz adeta uçuşta ve doğal olarak siz de onunla birlikte yükseklerde süzülüyorsunuz. Ve bu başarı uçuşunda aşk hayatınızı da yanınızda götürmek zorundasınız. Yaşamınızın her alanında yükselen bir ivme olması çok doğal, çünkü başarı her zaman çok seksidir. Bu yüzden yaşantınızın en tatlı dönemlerinden birini yaşadığınızı söylersek abartmış olmayız. Özellikle temmuz ayının ilk günleri, ileriki zamanlarda geriye dönüp baktığınızda mükemmel olarak nitelendireceğiniz günler. Bu yüzden yaşarken onların keyfini çıkarmaya bakm.

Ağustosta inanılmaz yoğunlukta bir tempo içine giriyorsunuz. Yapmanız gereken öyle çok şey var ki kendinize ayıracak bir dakikanız bile yok gibi ve her ne kadar ilişkiniz iyi gidiyor gibi görünse de gökyüzünde belli belirsiz bulutlar dolaşıyor. Evet, birlikte çok vakit geçiriyorsunuz ama etrafınızda hep insanlar var ve paylaştığınız tüm bu zaman gevşemek, birbirinizin keyfini çıkarmaktan ziyade maskeli baloları andırıyor. Temmuzda geçirdiğiniz o harika günler çok uzaklarda kalmış gibi. Ayrıca içinizde ilişki donmak üzere gibi bir his de var.

Bunun en önemli nedeni, insanların ikinizi görmek istedikleri gibi görünmeye çalışmanın getirdiği yorgunluk. Beraberliğiniz normalde ilerlemesi gerektiği gibi ilerlemiyor ya da gelişmesi gerektiği gelişmiyor. Ağustosun sonlarma doğru bunun yarattığı baskı iyice belirgin hal alacak. Neyse ki eylül, yıldızınız üstünde kurtarıcı gibi doğuyor. İlişkinizdeki heyecan bir parça sönse de yaşamınızın kontrolünü yeniden elinize alıyorsunuz ve en sonunda birlikteliğiniz ihtiyaç duyduğu o özel alana kavuşuyor. Ve en harikası, hala berabersiniz -ki içinde bulunduğunuz koşullar göz önüne alındığında bu hayli büyük bir başarı!

YAY
(23 Kasım-22 Aralık)

Gezegenlerin hareketleri hersene en az bir burcun klasik bir tatil aşki yaşamasını buyurur. Tatil aşkı derken, rutininizden dışarı çıktığınızda kendini gösteren kısa süreli ve yoğun ilişkiden bahsediyoruz. Ve bu sene sıra sizde! İyi haber: Yıldızlar bunun unutulmaz bir karşılaşma olacağını müjdeliyor. Söz konusu olan, ileriki yıllarda sadece fotoğraf albümünüzde değil kalbinizde de yaşayacak türde bir ilişki. Kötü haberse bu beraberliğin devam edemeyeceğini gösteren üç işaretin varlığı.

Yani yaşadığınız deneyimi uzatmayı umut ediyorsanız hayal kırıldığı kaçınılmaz. Fakat bazı açılardan bu durum ilişkinin çekiciliğini artırıyor. Bu büyülü aşk, yılın ilk yarısındaki sorunların, üzerinizdeki baskıların yarattığı boşluğu dolduruyor ve sizi geleceğe doğru taşıyor. Gelecek yıla yeni motivasyon ve güçle başlamanızda yaşadığınız kısa ama yoğun ilişkinin rolü büyük olacak.

Bütün harika ilişkiler gibi bu da sadece hoş bir arkadaşlıkla başlıyor. Beraber olduğunuzda sanki kendi küçük dünyanızda, kendi yarattığınız o harika fanusun içindesiniz. Birlikteyken her ikiniz de kendiniz olmayı başarıyorsunuz. Bu, insanı hem son derece özgür hem de son derece masum kılan bir ruh hali. Aslında bu noktada bile tutku dolu bir ilişki yaşamak aklınızın köşesinden geçmiyor. Sadece birlikte olma halini seviyorsunuz.

Başlangıçta niyetiniz her ne olursa olsun, bu ilişki kısa zamanda derinleşecek ve birbirinize karşı beklemediğiniz ölçüde yoğun hisler beslemeye başlayacaksınız. Sadece birkaç gün içinde artık içinde bulunduğunuz an size yetmez olacak ve bir de bakmışsınız gelecekten konuşmaya başlamışsınız. Bu noktada, açık olarak dile getirilmese de her ikiniz de birlikte paylaşılacak bir geleceğin ne kadar muhteşem olacağını hayal ediyorsunuz.

ikiniz de bunun imkansız olduğunu bilseniz bile böylesi bir geleceği düşlemek çok ama çok heyecan verici. Belki hala farkında değilsiniz ama birbirinize aşık oluyorsunuz. Temmuz ayının sonlarına geldiğinizde birbirinizden kopmayı hayal bile edemediğiniz bir noktadasmız. Bu yüzden bir şekilde ağustosu da birlikte geçirmenin bir yolunu buluyorsunuz. Ayın ilk günleri masal gibi geçiyor ama her ikiniz de bu ilişkinin bitmek zorunda olduğunu biliyorsunuz.

ilk işaretler 11 Ağustos’ta kendisini göstermeye başlıyor, izleyen günlerde ayrılığın kaçınılmazlığı iyice belirgin bir hal alıyor. Eylül ayının ortalarında Satürn’ün yıldızınızın semasında görünmesiyle birlikte bu aşk oyununa veda ediyorsunuz. Gerçek hayat ve sorumluluklardan kaçamayacağınızı hatırlatan işaretlere boyun eğmeniz bu günlere rastlıyor. Eylülün sonlarındaki dolunay ilişkinin sona erdiğini fısıldıyor. Bunun yaşadığınız en unutulmaz aşklardan biri olduğunu biliyorsunuz. Böyle bir aşkın var olabileceğini bilmek bile yola devam etmek için size güç veriyor ve onu hatıraların sıcak, sevecen kollarıyla sıkıca sarmalayıp kalbinizin başköşesine yerleştiriyorsunuz.

OĞLAK
(23 Aralık-20 Ocak)

Bu yaz yaşadığınız ilişki -sabırla beklemenin, aranızdaki uzak mesafeye rağmen aşık olmanın, umut etmenin ve beraber geçirdiğiniz değerli anların hayaline sığınmanın- size kendi aşk hikayenizi yazdıracak. Ve yaz sona erdiğinde hikayenizin mutlu sonla bitip bitmediğine karar verecek olan yine sizsiniz.

Yıldızınız üstünde etkili olan Satürn gezegeni öyle bir döngüye sahip ki bu, senenin üçte birini yoğun tempoda çalışarak geçireceğiniz anlamına geliyor. Ancak ve ancak bu dönem bittiğinde birkaç hafta tatil yapıp gevşeme fırsatı bulabiliyorsunuz. Bu sene, Satürn’ün başarı rüzgarlarınızın önünü kestiği dönem yaza rastlıyor.

Bu değerli zamanı, istediğiniz ama bir türlü fırsat bulamadığınız şeyleri yaparak, gitmek istediğiniz rotalara seyahatler organize ederek değerlendirin. Ayrıca bu yaz, sizin ve bir süredir tanıdığınız birinin tatil döngüsü aynı zamana denk geliyor ve ikiniz de birlikte vakit geçirmenin iyi fikir olduğu konusunda hemfikirsiniz. İkiniz de yaşamlarınızın bir ilişkiye yer veremeyecek kadar yoğun olduğunu düşünseniz bile yıldızlarınız bunun tam aksini işaret ediyor. Birlikte geçirdiğiniz tatil, aranızda son derece romantik bir ilişkinin başlamasına vesile oluyor.

Çekişmelerle renklenen bir ilişki bu. Evet, her zaman aynı fikirde değilsiniz. Ve bu fikir ayrılıkları zaman zaman hararetli tartışmalara neden oluyor. Ama bu çekişmeler, aranızdaki çekimin daha da artmasını sağlıyor. Birbirinize hayran olmanız ve saygı duymanız da ilişkinin sağlam temeller üstüne kurulması anlamma geliyor (Oğlak için beraber olduğu insana saygı duymak son derece önemli bir kriterdir).

Ağustos ayı, eski ilişkilerinizden ne kadar farklı bir birliktelik yaşadığınızı fark etmenizi sağlıyor. Beraber çok fazla zaman geçirseniz de ikiniz için de kariyerin son derece önemli olduğunu biliyorsunuz. Tatiliniz biterken kusursuz bir denge yakaladığınızı, bu beraberliğin yaşam tarzınıza ve yoğun iş temponuza çok uygun olduğunu düşünseniz de maalesef aşk-meşk işleri böyle yürümez. Yaz sona ererken Satürn sizi ileri doğru itmeye başlıyor, bu da yeni ilişkinize yer açmak için hayatınızı yeniden düzenlemeniz anlamına geliyor.

Ve bir süre sonra aşk işe galip geliyor ve her anınızı birlikte geçirmek için bahaneler yaratıyor, toplantı saatlerinizi kaydırmaya başlıyorsunuz. Senenin sonuna doğru giderek güçlenen ilişkinize baktığınızda, haziran ayında aklınızın köşesinden bile geçmeyen bir yerde olduğunuzu fark ediyorsunuz: Aşıksınız ve daha da önemlisi hayatınızda aşka yer açmayı başardmız. Ya da aşk kendine yer açtı!

KOVA
(21 Ocak-19 Şubat)

Aşk söz konusuyken tek pusulanız, mantığınız ya da hayalleriniz değil, kalbiniz olmalı. Ve inanm bu yaz size aşk hakkında çok şey öğretecek. Temmuz ayının başlarında, her anlamda birbirinize çok yakıştığınızı düşündüğünüz biriyle tanışacaksınız. Espri anlayışınızdan hayattan beklentilerinize kadar her şeyin yerli yerine oturduğu bir ilişki bu. Çift olarak birkaç hafta boyunca arkadaş grubunuzun tam merkezinde olacaksınız. Ama bir süre sonra bu “harika” ilişki ilk tehlike sinyallerini vermeye başlayacak. Ve yine bu sıralarda birbirinize çok benzemenize rağmen aslında özünüzde birbirinizden çok farklı olduğunuz gerçeğiyle yüzleşeceksiniz. Daha da kötüsü kendinizde en hoşunuza gitmeyen, en sevmediğiniz bazı özelliklerin yansımasmı onda göreceksiniz. Birkaç ciddi tartışma ve bu tartışmalar sırasmda sarf edilen keskin kelimeler ilişkinin sonu olacak ve her ikiniz de kendi yollarınıza gideceksiniz. Temmuzun sonları hayli zor geçecek. Çevrenizdekilerin yaşadığınız düş kırıklığına şahitlik ettiği bir dönem bu. Üzüntünüzü gizlemeye çabalasamz bile maalesef başaramıyorsunuz.

Birkaç hafta sonra yeni biriyle vakit geçirmeye başlayacaksınız. Karakter olarak çok daha yumuşak, çok daha şefkatli biri bu. Onu daha önce de fark etmiştiniz ama şu ana kadar ilgi alanınıza girmemişti. Yaşadığınız bu ikinci ilişki ilkinden çok farklı. O kadar iyi anlaşıyorsunuz ki böyle bir uyum size gerçek olamayacak kadar harika görünüyor ve bunu kavramakta biraz zorlanıyorsunuz. Biraz kafa yorduğunuzda, ilk ilişkinizde birbirinize çok fazla benzediğinizi ve ilişkinizin bu yüzden yürümediğini fark ediyorsunuz.

Bu defa kendinizden farklı biriyle berabersiniz. Birinizde olmayanın yarattığı boşluğu diğeri dolduruyor ve bu da aranızda denge yaratıyor. Bu ilişkinin yürümesini sağlayan şeyin aramzdaki farklılıklar olduğunu fark ediyorsunuz. Yine de ikinci ilişkinin, sadece iyileşme sürecinin parçası olma ihtimali, ilk ilişkinin yaralarını sarmak için bu beraberliğe girmiş olabileceğiniz düşüncesi sizi ciddi anlamda rahatsız ediyor. Ya da belki de bu o hep hayalini kurduğunuz ilişkidir. Hislerinizin bu kadar karmaşık olması sizi yoruyor. Yapmanız gereken çok basit. Bu ilişkiyi koşulsuz şartsız kucaklamak!

Siz farkında olmasanız bile daha önce yaptığınız hataları tekrarlamamak için hala mesafenizi koruyor, analiz etmeye ve anlamaya çalışıyorsunuz. Ama aşk, mantığınızla algılayabileceğiniz bir kavram değildir. Kendinizi ona bırakmalı, deneyimle-meli ve içgüdülerinize güvenmeyi öğrenmelisiniz.

Eylül ayı yeni farkındalıklarla, keşiflerle dolu geçecek. Ve ona doğru gerçek bir adım atacaksınız. Bu son derece cesur bir adım ve kalbiniz size bunun doğru hamle olduğunu fısıldıyor. Kalbinizin sesine kulak verip bu adımı atarsanız, bütün şüpheleriniz ve tüm endişeleriniz anında buhar olup uçuverecek. Aşıksınız. Ve o da sizinle aynı hisleri paylaşıyor. Bundan daha harika ne olabilir?

BALIK
(20Şubat-20Mart)

Yaşamınızda ne zaman ters giden bir şeyler olsa ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini bilmediğinizde yardımınıza koşan ya da sizi bu durumdan kurtaran her kimse, o her zaman kalbinizde özel bir yere sahip olacak.

Böylesi bir senaryonun, romantik ilişkilerin doğması için mükemmel zemin oluşturduğu inkar edilemez. Bu yaz benzer bir durumla karşılaşacak ve kurtarıcınıza aşık olacaksınız. Nafile, karşı koymaym. Yıldızınızın hakimi Jüpiter gezegeni şu sıra son derece hızlı hareket ediyor -normal hızının üç ya da dört katı bir süratten bahsediyoruz. Bu durum Balık için, birbirini takip eden ve hızla gelişen olaylar dizisi anlamına geliyor. Maalesef yıldızınız üstünde etkisi olan diğer gezegen, yani Neptün de şu sıralar zayıf bir pozisyonda olduğu için size pek yardımcı olamıyor.

Tam da kendinizi tamamen çaresiz hissettiğiniz anda o özel insan imdadınıza koşuyor. İyi olduğunuzdan emin olana kadar, yani temmuz ve ağustos ayları boyunca hep sizin yarımızda kalıyor, destek oluyor. Hatta temmuzun sonlarına doğru kendi başınızın çaresine bakabilecek gibisiniz.

Gücünüzü topladığınızı düşünen kurtarıcınız sizden uzaklaşıyor. Ama birkaç hafta sonra yeniden geri dönüyor. Neden döndüğünü tam olarak bilmeseniz bile yine yanınızda olmasından mutlusunuz. Zor zamanlarda duyguların çok daha yoğun yaşanması son derece normaldir ve çok sık görülür. Kriz son bulmaya, sular durulmaya başladığında her ikiniz de farkmda olmadan paylaştığınız o yoğunluğu yeniden yaratmaya çabalayabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun ağustos ayının sonları ve eylül ayıran başları ikiniz için de son derece tutkulu zamanlar.

Eylülün ortaları gibi ikiniz de yaşamlarınıza kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Eğer sizi bir arada tutan o kriz, o beklenmedik fırtmaysa büyük olasılıkla tam da bu zamanlarda birbirinizden uzaklaşmaya başlayacaksınız. Ancak yıldızların aranızda gerçek bir sevgi ve şefkatin varlığını işaret ettiğini bilmenizde fayda var. Bu noktada cevaplamamz gereken soru, beraber geçirdiğiniz zaman içinde daha da derinleşen bu hislerin sizi geleceğe taşıyıp taşıyamayacağı. Ağustos ayının sonlarında doğacak dolunay hisleriniz hakkında açıkça konuşabilmeniz için size cesaret verecek. Ve bundan yaklaşık iki hafta sonra, 13 Eylül’deki yeni ayla birlikte birbirinize doğru büyük bir adım atacaksınız.

İlişki haritanıza giren Jüpiter’le birlikte, bu beraberlik -en az bir yıl daha- yaşamınızın tam merkezine yerleşmeye hazırlanıyor. Artık geçmişi devamlı yeniden yaşamaktan, olayları başa sarıp tekrar kurgulamaktan çok uzaksmız, her ikinizi de heyecanlandıran tek şey birlikte yaratmayı istediğiniz ortak gelecek.

KOÇ
(21 Mart – 20 Nisan)

Bir şeyin değerini bilmenin en iyi yolu onu kaybedip sonra yeniden bulmak olabilir.

Kaybettiğinizde daha da kötüsü bilerek ve isteyerek vazgeçtiğinizde- onun ne kadar değerli olduğunu ve onu ne kadar çok istediğinizi fark edersiniz. Kaybettiğiniz şeyi arayış yolculuğunuz ve yolculuk sırasında yaşayacağmız duygusal iniş-çıkışlar sizin için yazın ana fikrini oluşturacak.

Yılın başında isteğiniz her şeye sahiptiniz. Burcunuzun simgesi olan Mars ve Venüs, olabilecek en tutkulu biçimde, yıldızınızla yan yana ve aynı hizadaydı. Bu, bir ilişkinin başlangıcı da olabilir ya da zaten bir süredir beraber olduğunuz insanla ilişkinizde yepyeni bir dönemine girmeniz, yeni bir sayfa açmanız anlamına da gelebilir.

Sizin bakış açınızdan her şey mükemmel görünüyor. Çünkü yaşamınızda, gezegeninizin yıldızınızla aynı hizada olduğu bir dönemden geçiyorsunuz. Bu da her şeyin kontrolünüzde olması, her şeyin sizin isteklerinize göre, sizin kurallarınızla oynanması anlamına geliyor. Ya da geliyordu, çünkü sonra bir an geldi ve yolunuzu kaybettiniz. Nisan aymda, Mars’ın Koç burcundan uzaklaşmasıyla olayların akışı da sizin isteklerinizden, sizin arzularınızdan uzaklaşmaya başladı. Yıldızınızın üstünde yükselen Satürn, kariyerinizdeki dalgalanmalar ve mücadelelerle kendini göstermeye başladığında yaşamınızın odak noktası da değişti. Artık gezegeniniz Mars, Venüs’le kontağını kaybetmeye ve kariyeriniz ön plana geçmeye başlıyor, bu da yaşamınızda romantizmin büyüsünün yok olduğu yeni bir dönemi işaret ediyor.

Bu yaza girerken Mars gezegeninin iki yıllık döngüsünün de sonuna geliyorsunuz. Kendinizi, kötü kalpli düşman tarafmdan karanlık zindana atılmış bir masal kahramanı gibi hissediyorsunuz: Unutulmuş ve yapayalnız. Ama bu her şeyin sonu anlamına gelmiyor. Haziran aymm ortaları, sizin için son derece özel birinden, yıllar önce kaybettiğiniz ve tekrar bulmayı çok istediğiniz, çok sevilen birinden umut dolu bir mesaj geliyor. Görünen o ki o da sizi bulmayı, sizi yeniden görmeyi istiyor. Bunu öğrendiğiniz an küllendiğini düşündüğünüz o alev yine, yeniden için için yanmaya başlıyor. Ve böylece iyileşme süreciniz de. Haziran aymm sonlarma doğru kendinizi yeniden iyi hissetmeye başlıyorsunuz.

Ve ağustosun sonlarmda Mars eski gücünü kazanıyor. Tabii siz de! Bundan sonra artık başkalarının yardımı, desteği olmadan aşama kaydetmeye başlayacaksınız. İyi bir haberimiz daha var: Mars ve Venüs, gökyüzünde yine aynı hizaya geliyorlar. Böylece -gözden kaybolan ve yeniden yaşamınıza giren sevgili gibi- artık her iki gezegen de birbirinin görüş alanında olacaklar. Venüs yüzünü Mars’a döndükten sonra, önce yavaş yavaş, sonra giderek hızlanarak birbirlerine yaklaşacaklar ve eylül ayı geldiğinde yine birbirlerinin kollarmda olacaklar.

Venüs’ün size doğru yaklaşması, sizin için gerçekleşmesi imkansız bir hayalin gerçek olması gibi.

Gördüğünüz tüm o aşk filmlerini hatırlayın: Birbirinden uzun süre ayrı kalmış aşıklarm kavuşma sahneleri bu defa gerçek oluyor. Ve filmin başrolünde siz ve o varsınız. Olanlara inanmakta zorlanıyorsunuz, biliyoruz ama artık berabersiniz ve kendi kendinize bir daha asla ama asla onun gitmesine izin vermeyeceğinize yeminler ediyorsunuz. Gezegenler de sizinle aynı fikirde. Bu büyük aşkın kahramanları olarak senenin sonuna kadar birbirinize çok yakm olacaksınız. Ardmdan, yapılması gereken önemli işler yüzünden bir süre ayrı kalacak, kasımda bir araya geleceksiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, şimdilik uzun mesafelerde devam eden bir ilişki olsa da onu geleceğe taşımak için gereken fedakarlığı göstermek.

BOĞA
(21 Nisan – 21 Mayıs)

Birçok insan sırf merak yüzünden yeni deneyimlere balıklama dalar. Ve eğer ne yapüklarını tam olarak bilmiyorlarsa, bunu zaman içinde, o yolda ilerlerken keşfederler. Ama siz öyle biri değilsiniz. Sizin için, o ilk adımı atmak hayli yoğun bir hazırlık aşaması anlamına geliyor ve ancak yapabileceğinizi tam olarak hissettiğinizde harekete geçiyorsunuz. O zaman bile harekete geçip geçmeme kararını almak adına yaptığınız hazırlık, ileride olabilecekler ve bu konuda neler yapabileceğiniz üstüne değil kaybedecekleriniz üstüne odaklanıyor.

Geride neler bırakacağınızı tartıyor ve geride bırakacağınız şeyin yaşamınızın ne kadar önemli bir parçası olduğunu, ondan ayrılacak kadar güçlü olup olmadığınızı anlamaya çalışıyorsunuz. Fakat bu yaz, önemli olan, ilk adımdan ziyade ikinci adımı atıp atmayacağınız. Bir havuza dalan ve suyun soğukluğu karşısmda şoka giren biri gibisiniz. Vermeniz gereken bir karar var: Sudan çıkacak mısınız, yoksa suya alışmcaya kadar havuzda kalmaya devam mı edeceksiniz? Peki, havuzda kalırsanız biraz daha derine doğru yürüyecek misiniz ya da cesaretinizi toplayıp yüzmeye mi başlayacaksınız?

Temmuz ayının başlarmda ilk adımı atmış olacaksınız. Yapmak istediğinizin bu olduğuna ve bunu yapmak için doğru zaman olduğuna kendinizi ikna ettiniz. Hari-ka bir gelecek hayal ediyorsunuz ve bu geleceğin artık başladığını düşünüyorsunuz. Ve işte tam da bu noktada aslında istediğinizin bu olmadığını fark edeceksiniz. Tıpkı istediğiniz renkte bir araba sipariş etmek gibi. Araba geldiğinde renginin broşürdekiyle aynı tonda olmadığım fark ediyorsunuz. Kendinizi, bunun çok da önemli olmadığına ikna etmeye çalışsanız bile, aslında önemli olduğunu için için biliyorsunuz. Bunu düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz ve en sonunda bedeli ne olursa olsun onu değiştirmeye karar veriyorsunuz.

Sizin durumunuzdaysa bu bir araba değil, bir ilişki! Bu beraberlik başladığında birlikte öyle bir savruldunuz ki onun mükemmel ilişki olmasını istediniz. Ama değil. Ve temmuzun sonlarına doğru her şeyi dondurarak, tüm yaşadıklarınızı ve ilişkinizi yeniden gözden geçireceksiniz. İşte karşınızdaki büyük soru: İlişkiyi düzeltebilir ve yeniden aym insanla olmaya devam edebilir misiniz, yoksa ona veda ederek yeni birini mi aramalı mısınız? Sonuçta birçok tartışma ve son derece duygusal -bir o kadar da yoğun- andan sonra onun doğru insan olduğuna ama esas sorunun ilişkiye yaklaşım biçiminiz olduğuna karar vereceksiniz. Kendi romantik düşleriniz içinde onun da beklentileri olduğunu, onun da kendi hayalleri olduğunu unuttuğunuzu fark edeceksiniz.

Ağustos önemli bir ay. Tam bu noktada hatalarınızın farkma varıyor ve onları düzeltmek için neler yapabileceğinizi düşünmeye başlıyorsunuz. Genelde böylesi bir süreç son derece yalnız ve mutsuz zamanlar anlamına gelir ama sizin için değil! Bu dönem boyunca arkadaşlarınız, aileniz ve hatta sevgilinizden büyük destek göreceksiniz. Ve kalmak, ilişkiye devam etmek konusundaki mutlak kararı verdiğinizde, beraberliğinizi bir adım ileriye doğru taşımak üzere yeni yollar keşfetmek için kendinizi çok daha cesur, çok daha özgüvenli hissedeceksiniz.

Ağustos sonları ve eylül ayının başları mutluluk ve ne yapacağmızı bilmenin huzuruyla geçecek. 13 Eylül’deki yeni ayla birlikte sonraki adımınızın ne olacağmı çok iyi biliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey, kalbinizi dinlemek. Çünkü -bir süredir keşfettiğiniz ve arük tüm kalbinizle bildiğiniz gibi- esas önemli olan, nereye gittiğiniz değil, kiminle olduğunuz ve bu yolculuğu kiminle yaptığmızdır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir