Evdeki Elektrikli Cihazlardan Tasarruf Etme Yöntemleri

Evdeki Elektrikli Cihazlardan Tasarruf Etme Yöntemleri

Artık elektrikli ev aleti seçerken en önemli kriterimiz tasarruf özelliklerinin niteliği. Evlerimizde yaygın olarak kullandığımız yedi temel elektrikli cihazla ne tür tasarruflar yapabileceğimizi inceledik…

TASARRUF giderek önem kazanmaya başladı. Çok enerji kullanan elektrikli cihazların artık satış şansı yok. Amerikan Consumer Reports dergisi, elektrikli cihazlarla ilgili bir dizi tavsiye yaptı. Kâr amacı gütmeyen, bu nedenle reklam almayan dergi, 80 yıldır okuyucularını bilgilendirmeye çalışıyor. Bestbuy.com, Mar-ketwatch.com, Wired.com, cnet.com, Consumerse-arch.com, Goodhousekee-ping.co.uk, Choice.com.au gibi sitelerden de yardım aldık. Evinizde elektrik harcayan yedi temel kalemle ilgili aydınlatıcı bilgiler verdiğimizi umuyoruz.

evde tasarruf

AMPUL

Günümüzde kullanılan çok değişik ampuller var. Filamanlı akkor ampuller, yerlerini CFL, LED ve halojen ampullere bırakıyor. Akkor ampulleri, 135 yıldan daha uzun bir süre kullandık. Hala da kullanıyoruz.

Ama artık zaman, teknoloji ve tasarruf zamanı. CFL ampuller (Compact Fluores-cent Lights – Kompakt Floresan Aydınlatma), 9-52 watt arası güçlerde. Fiyatları da düşük. 20 vvatt’lık bir CFL ile 100 vvatt’lık akkor ampulün ışık şiddetini elde edebilirsiniz. Ömürleri on bin saat. Sakıncası, içinde cıva olması. Fakat bu ampulleri kırdığınızda paniğe kapılmaya gerek yok. CFL ampullerde, eski model cıvalı termometrelerin yüzde biri kadar cıva bulunuyor. Mekanı on dakika havalandırmanız yeterli. Çünkü cıva, buhar halinde. Halojen ampuller, akkor ampullerin sıcak ışığını veriyor. Güçleri fazla düşük sayılmaz. 29-72 watt arası. Ömürleri bin saat.

ampul

En yeni teknoloji olan LED ampuller, 4-22 watt arası güçte. Ömürleri 20 bin saat. 12 watt’lık LED ampul ile 100 watt’lık akkor ampulün ışığını alabilirsiniz. Fiyatları biraz yüksek olsa da size yaptıracağı tasarruf buna değiyor. Tasarruflu ampullerde tek sorun, piyasada sahtelerinin bulunması. Herkesin evinde güç ölçen vvattmetre yok. Onun için 40 watt’lık ampulü, 5 vvatt’lık ampul niyetine almanız işten bile değil. Bu hataya düşmemek için bilinen ve güvenilir markaları tercih edin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir