Evdeki Elektrikli Cihazlardan Tasarruf Etme Yöntemleri

Evdeki Elektrikli Cihazlardan Tasarruf Etme Yöntemleri

KLİMA

Seçimi oldukça zor bir ev eşyası. Piyasada onlarca marka var. Burada önemli olan, kapasite birimi BTU (British Thermal Units – İngiliz Isı Birimi). Klimayı Amerikalılar icat etti ama tngilizlerin ısı birimi kullanılıyor. 5.000 veya 7.000 BTU olan küçük modeller ancak bir odayı serinletir. Bir salon iki oda serinletmek istiyorsanız, 18.000-23.000 BTU’luk modelleri seçmelisiniz. Klimaların en iyisi “split” olanlardır. Dış ünite ile iç ünite ayrıdır. Sessizdirler. Fakat iki üniteyi birbirine bağlayan hava borusu, kısa olmalıdır. Uzun olursa serinletme kapasitesi azalır. Eviniz ağaçlarla çevrili ise klimayı yüzde 30-40 oranında daha az kullanırsınız. Yazın çok güneş alıyorsa veya mutfakta yemek pişirdiğinizde, fırını kullandığınızda klimanın etkinliği aynı oranlarda azalır.

klima

Klimada güvenilir markaları tercih etmeli, montaj işini ehliyetli kişilere yaptırmalısınız. Klimalar kapalı devre çalışır. Bakım gerektirmez. Size her yıl bakım yapılması gerektiği söyleniyorsa, bu para tuzağıdır. Sadece filtreleri zamanla tozlanır. Çıkarıp temizlemek çok kolaydır. İmkanınız varsa, klimanın bulunduğu yere bir de tavan vantilatörü taktırabilirsiniz. Yavaş dönen tavan vantilatörü, klimanın serinliğini eşit bir şekilde evinize dağıtacaktır. Pencere tipi klimalar da kullanabilirsiniz. Biraz gürültülüdür ama split’teki gibi iki üniteyi birleştiren borusu olmadığından güçlüdür. Portatif olan klimalar ise montaj gerektirmese de fazla etkili değildirler.

TELEVİZYON

Hemen hemen 60 yıldır kullandığımız tüplü, hantal televizyonlardan sonra duvara tablo gibi asılan ince televizyonlar piyasaya çıktı. Yeni teknolojinin adı, plazma televizyonlardı. Ama bu televizyonlar da çok kısa zamanda tarihe karıştı. Çünkü çok elektrik harcıyorlardı ve ABD’nin bazı eyaletlerinde yasaklanmıştı da. Neyse ki imdada LCD ve LED televizyonlar yetişti. Likit kristal ekranlı (LCD) televizyonlar az enerji harcıyor, parlak görüntü veriyordu. Ama LED (ışık saçan diyot) televizyonlar daha da iyisini yaptı. Bugün LED ve organik LED (OLED) televizyonlar kullanıyoruz. OLED’ler pahalı. LED televizyon tercihinde ise karar vermeniz gereken nokta, ekranın büyüklüğü. Ekranı iki metre uzaktan izleyecekseniz 48-65 inç (122-165 cm), üç metre uzaktaysanız 65-105 inç (165-267 cm) televizyonları seçmelisiniz. Ölçülerin diyagonal (çaprazlama) olduğunu unutmayın.

televizyon

Paraya kıyıp OLED televizyonların kavisli olanlarını alacaksanız, bu TV size özel olacaktır. Çünkü en iyi seyir noktası, kavisin odak noktasıdır. Bu nokta da tektir. Yeni model LED televizyonlarda HDMI (High Definition Multimedia Interface – Yüksek Tanımlı Çoklu Medya Ara yüzü) bağlantı soketleri bulunur. Bu soketlerin sayıca fazla olması, sizin uydu alıcısı, DVD oynatıcı, Blue-ray oynatıcı, internet girişi ve değişik medya-player’lar gibi bağlantıları, TV’nizde toplamanızı sağlar.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.