Mutfak Temizliği

Mutfak Temizliği

MUTFAKTA DİKKAT DİKKAT!

Bütün ev temiz olsun ama mutfak en temiz olsun. Yapılan araştırmalar, evin içerisinde en çok mikrobun mutfakta bulunduğunu gösteriyor.

ÇÖZDÜRME SUYU, MİKROP YUVASI

Buzluktan çıkardığınız tavuk etini paketiyle birlikte buzdolabında bir kase içinde çözdürün. Etinizin çözdürme suyunun içinde uzun süre kalmamasına dikkat edin. Çünkü bu suda salmonella mikrobu ve antibiyotiğe karşı dayanıklı mikroplar bulunur.

SÜNGERİNİZİ İKİ GÜNDE BİR DEĞİŞTİRİN

Araştırmalar, bulaşık süngerlerinin klozetlerden daha fazla mikrop taşıdığını ortaya koyuyor. Mikroplar sildiğiniz her yere yayılabiliyor. Bu nedenle sünger ve temizlik bezinizi iki günde bir yenilemeyi ihmal etmeyin.

SİRKE KORUYOR

Kahve makinelerinin su tankında E.coli ve streptokok bakterileri gezinebilir. Bu yüzden makinenin su tankını dezenfekte etmek için sirkeli suyla yıkayın. Kahve hazırlarken de daima taze su kullanın.

ETLERİ PİŞİRİRKEN

Etlerinizi en az iki dakika 70 derece ısıda pişirdiğinizde mikroplar ölür. Etlerin iyi pişip pişmediğini anlamak için salmış olduğu suya bakın. Bıraktığı su berrak olmalı. Tavuk eti beyazlaşır, dana eti ise gri ve kahverengi arasında bir renk alır.

mutfak-temizligi

EL TEMİZLİĞİNİ ‘ES’ GEÇMEYİN

Ellerinizi yıkamak bakteri oluşumunu azaltır. Ancak bu işlemi dikkatli bir şekilde yapmak gerekiyor. Ellerinizin her yanını 20 saniye boyunca olabildiğince köpürtün, özellikle de çiğ yumurta ve et ile temas ettikten sonra…

HASSAS NOKTA, KABUK

Salmonella bakterileri genelde yumurta kabuğunun üstünde bulunuyor. Bu nedenle çiğ yumurtayla temas eden mutfak aletlerini ve yüzeyleri hemen bulaşık deterjanı ve sıcak suyla yıkamak gerekir. Ellerinizi de yumurta kırdıktan sonra sabunla yıkamayı unutmayın. Yumurta ile yapılan yemekler de her zaman serin bir ortamda muhafaza edilmeli.

HER IŞIN KOLAYI VAR

Her daim temiz ve düzenli bir ev tüm kadınların hayalidir. Ama işin temizleme kısmı bazen sıkıcı olabiliyor. O halde temizlik işini eğlenceli hale getiren, temizliği kolaylaştıran ürünlerden yardım almalıyız.

HAYDİ İTİRAF EDİN

temizlik yapmaktan çoğumuz hoşlanmıyoruz. Ama şunu da itiraf edelim; sonucunu seviyoruz. Fonksiyonel ve pratik ürünler ise temizlik konusunda çoğu zaman hayatımızı kurtarıyor. Çünkü bazen çok kısa zamanımız ancakyapacak epey işimiz oluyor. Bu durumda evde kendimize oluşturduğumuz acil temizlik kitimiz büyük önem taşıyor.

TEMİZLİK DERT DEĞİL!

Temizlik dendiğinde Parex’in birbirinden renkli, fonksiyonel ürünleri hayatımızı kolaylaştırıyor. Her bütçeye uygun fonksiyonel otomatik temizlik setleri, paspaslar, çok amaçlı temizlik bezleri, yenilikçi ve iddialı süngerler ve eldivenleriyle hayatı kolaylaştıran ve temizliği dert olmaktan çıkaran geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

SÜNGER MUHIM KONU!

Sadece bulaşık yıkamak için değil, pek çok yüzey temizliğinde kullanılan süngerlerin seçimi de rastgele olmamalı elbette.

Kir sökücü özel petek dokusu ile zor kirleri ve lekeleri çizmeden kolayca temizleyen Magic Sünger, tüm yüzeylerde başarılı bir temizlik sunuyor. Şimdi Magic Sünger ailesine üç yeni ürün daha katıldı; Magic Fiber, Magic Shine, ve Magic Force.

Magic Fiber Sünger’in bir yüzü kir sökücü petek doku, diğer yüzü ise mikrofiberden oluşuyor. ‘Kullanıldığı her yerde başarılı bir temizlik sunarken mikrofiber dokusu sayesinde bulaşıkların çizilmeden derinlemesine temizlenmesine yardımcı oluyor.

Işıltılı dokusu ve cazip renkleriyle Magic Shine Sünger mutfak yüzeylerinde ve bulaşıkta çok amaçlı kullanım sunuyor. Çizmez özelliğe sahip. Teflon, seramik, ocak üstü gibi hassas yüzeylerde rahatça kullanılabiliyor.

Tencere, ızgara gibi temizlenmesi zor yüzeylerde etkili olan Magic Force Sünger, ailenin ovucu üyesi. Dayanıklı dokusu şeklini uzun süre koruyor ve sadece suyla bile kolayca temizleniyor.

“HEP KEYİFLİ, HIZLI, KOLAY TEMİZLİĞİ HAYAL ETTİM”

Kimyager Sevginar Baştekin, 200’den fazla temizlik ürününün formülünü geliştirdi. Hedefi, evde kadınların hayatını kolaylaştırmak, kendilerine vakit ayırmalarını ve daha özgür hissetmelerini sağlamak.

Sevginar Baştekin, birincilikle kazandığı İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2000 yılında Ar-Ge’sini, tasarımlarını ve üretimini kendi yaptığı ürünlerle temizlik sektörüne adım attı.

O, Türkiye’de henüz leke çıkarıcı ürünler bulunmazken Dr. Clean markası altında kendi oluşturduğu özel formüller ile tüketicileri leke çıkarıcı ürünlerle tanıştırdı. Bu marka ile ulusal ve yerel zincirlerin yanı sıra; Almanya, Yunanistan, Hindistan, Rusya, Kazakistan,

Irak, Suriye, Mısır, Libya ve Ukrayna gibi farklı ülkelere ihracat yaparak, kimya sektöründe öncü konuma geldi. Tasarladığı bir ürünle 2004 yılında Chicago’da katılmış olduğu Private Label (PLMA) fuarında ‘yenilik ve tasarım birinciliği’ ödülünü aldı. 2010 yılında İK Kimya’yı kurdu. Formülünü kendi geliştirdiği ‘HighGenic’ markası ile dikkat çekmeyi başardı.

200’DEN FAZLA FORMÜL GELİŞTİRDİ

Özellikle kadınların işini kolaylaştıran ürün tasarımları ile bugüne kadar 200’den fazla ürünün formülünü geliştiren Sevginar Baştekin, kadınların temizlik çilesine son verecek, daha az yorulmalarını ve kendilerine vakit ayırmalarını sağlayacak bir formül geliştirmek için çok uzun zamandır çalıştığını söylüyor.

“Çünkü evin temizliği ve düzeninden sorumlu biri olarak hepimizin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyorum.

Biz çalışan kadınlar hafta sonu dinlenmek isterken, sabahın erken saatlerinde temizlik görevi ile güne başlarız. Kendiniz için vakit kalsın istersiniz ama o vakti bir türlü yettiremezsiniz. Bir kadın olarak keyif alarak ve kolayca, hemen bitirebileceğim temizliği hayal ettim hep. Kirleri, tozları, mikropları hayatımızdan temelli çıkaramayız belki ama istediğimiz zaman onları uzaklaştırmanın en yeni metotlarını keşfedebiliriz diye düşündüm. Ve yıllardır üzerinde çalıştığım formülü sonunda buldum. Aslında keşfettiğim ‘akıllı temizlik’ metoduydu. Akıllı temizlik yani kalıcı ve pratik temizlik. Bunun için de sadece gerektiğinde temizlik yapmak üzere kullanılacak çok amaçlı tek bir ürüne ihtiyaç vardı. HighGenic Silikonlu Temizleyici, kadınların kendine vakit ayırabilmesi için akıllı temizliği öğreten bir formül.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir