Aromaterapi Yağları ve Özellikleri

Aromaterapi Yağları ve Özellikleri

Aromaterapi binlerce yıl öncesine dayanan, özellikle Çin, Mısır ve Hindistan’ın geçmişinde önemli bir yere sahip olan rahatlama yollarından biridir. Günümüzde tek başına bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiyor olsa da pek çok açıdan rahatlatıcı etkilerinin olduğu da inkar edilmiyor. Aromaterapinin çalışması iki şekilde gerçekleşiyor, bunların ilki cilt emilimi ve diğeri de kokudur. İşte bu noktada devreye aromatik yağlar giriyor.

Aromatik yağ çeşitleri buhurdanlıklar, difüzörler, inhalerler, kremler, losyonlar, sıcak ve soğuk kompresler gibi farklı yöntemlerde sahneye çıkıyor. Bitkilerden elde edilen aromaterapi yağlarının her birinin etkisi farklı oluyor ve haliyle kokuları da insanlarda farklı duyuları harekete geçiriyor. Sabit yağlar ve uçucu yağlar bir arada kullanılarak cilt tarafından emilimi sağlanıyor. Bu yöntem ise cildin beslenmesini, nemlenmesini, çeşitli cilt sorunlarının ortadan kalkmasını sağlayabiliyor. Dolayısıyla aromaterapi yağlarının genel olarak sağladığı faydaların adeta saymakla bitmeyeceğini açıkça ifade edebiliriz.

En Popüler Aromaterapi Yağları Neler?

Aromaterapi
Aromaterapi Yağları ve Özellikleri

Amerika Ulusal Aromaterapi Derneği tarafından geçmiş yıllarda yapılan bir araştırma, en popüler aromaterapi yağlarının listesinin çıkarılmasını sağladı. Bu araştırma neticesine göre tüm dünya genelinde en çok popülerlik kazanan aromaterapi yağları şu şekilde:

 • Adaçayı yağı
 • Lavanta yağı
 • Okaliptüs yağı
 • Ardıç yağı
 • Kekik yağı
 • Rezene yağı
 • Limon yağı
 • Ylang ylang yağı
 • Paçuli yağı
 • Biberiye yağı
 • Nane yağı

Elbette susam yağı, üzüm çekirdeği yağı, tamanu yağı, fesleğen yağı, greyfurt yağı, ıtır yağı, karanfil yağı gibi çok sayıda farklı yağ çeşidi de mevcut. Bu yağlar da gerek kokuları gerekse cilde olan etkileri ile büyük bir ilgi görmeye devam ediyor. Özellikle doğru şekilde kullanılması durumunda aromaterapi yağlarının faydalarından maksimum düzeyde istifade etmek mümkün olabiliyor.

Aromaterapi Yağları Hastalıkları Tedavi Eder Mi?

Aromatik yağlar
Doğal uçucu yağ fiyatları

Aromaterapi yağlarının pek çok hastalığın tedavisinde destekleyici bir unsur olarak kullanılabileceği yönünde yüzlerce çalışma var. Ancak bilimsel olarak kanıtlanmış bir çalışma bulunmuyor ve bu nedenle hastalıkları tedavi ettiğini belirtmek de doğru olmaz. Aromatik yağlar, sadece çeşitli hastalıklar nedeniyle yaşanan bazı sıkıntıların giderilmesinde destekleyici bir rol alabiliyorlar. Depresyon, astım ya da regl dönemleriyle ilgili çeşitli sorunlar yaşanması durumunda bu yağların hem muhteşem kokuları hem de cilt tarafından emilmesi yoluyla devreye girebildiğini söyleyebiliriz.

Örneğin okaliptus yağı, direkt olarak solunum problemlerini ortadan kaldırmaz. Ancak solunumu destekler ve bu sayede kişinin rahatlamasına yardımcı olur. Okaliptus yağının arı giderici bir özelliğinin olduğu da tahmin ediliyor. En popüler aromatik yağlar listesinde yer alan ylang ylang yağının ise kasların gevşemesine yardımcı olduğu biliniyor. Aynı zamanda bu yağ afrodizyak etkiye de sahip!

Biberiye yağının ön plana çıkan etkisi zihin açıcı olmasıdır. Odaklanma sorunu yaşayanlar, dikkatini toplamakta zorlananlar ya da sıklıkla konsantrasyonun dağılması sorununa sahip olanlar için biberiye yağının en doğru tercih olabileceğini söyleyebiliriz.

Nane yağının canlandırıcı bir etkisi bulunuyor. Kişinin kendini daha zinde ve enerjik hissetmesine yardımcı olan bu yağın mental performans artırıcı etkisinin olduğu da tahmin ediliyor. Keskin bir kokuya sahip olması ise koku yolu ile ulaşan etkisinin çok kısa bir süre içerisinde kendisini göstermesini sağlıyor.

Aromaterapi Yağlarının Genel Faydaları Neler?

Doğal uçucu yağ fiyatları
Aromatik yağlar

Daha önce de değindiğimiz gibi aromatik yağların faydaları farklıdır, her bir yağ farklı bir açıdan fiziksel ya da psikolojik faydada bulunuyor. Ancak bir genelleme yapacak olursak bu yağların faydalarına dair şu bilgileri aktarabiliriz:

 • Uyku kalitesini artırır, uykuya dalmayı kolaylaştırır
 • Stresi ve kaygı düzeyini düşürür
 • Eklem ağrılarının yatışmasına yardımcı olur
 • Daha rahat bir solunum ortamı yaratabilir
 • Palyatif bakımı kolaylaştırır
 • Masaj yolu ile uygulanması durumunda kasları gevşetir
 • Cildi nemlendirir ve besler

Bu listeyi uzatmak mümkün! Eğer doğal uçucu yağ fiyatları ve hangi aromatik yağın hangi faydada bulunduğu gibi bilgileri mercek altına almak isterseniz Alfheimaromaterapi.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Tamamen doğal olan sabit ve uçucu yağ çeşitleri bu internet sitesinde kullanıma sunuluyor. Her bir aromaterapi yağının ne gibi etkilerinin olduğu, nasıl kullanılması gerektiği gibi konularda da açıklayıcı bilgiler sitede mevcut. Ürünlerin pek çok farklı platforma nazaran daha uygun fiyatlarla kullanıma sunuluyor olması da sitenin övgü almasının nedenlerinden biri oluyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir