Cilt İçin Doğal Tanecikli Peelingler

Cilt İçin Doğal Tanecikli Peelingler

Cilt İçin Doğal Tanecikli Peelingler

Minik taneciklerin, yüz ve vücut peelinglerindeki saltanatı uzun yıllar  sürdü. Özellikle dermatologlar, mükemmel yuvarlak hatları olan bu ufacık plastik topları çok sevdi çünkü onlar, aşırı aşındırıcı kazıma veya soyma işlemi yerine yüzü ve boynu ölü hücrelerden nazikçe arındırıyordu.

Son dönemde yapılan araştırmalarsa, bu küçük boncukların kanalizasyonlarla deniz ve göllere döküldüğünü, hem su kaynaklarımızı kirlettiğini hem de deniz yaşamını olumsuz etkilediğini (deniz canlıları tarafından yemek zannediliyorlar) gösteriyor. Büyük firmalar, bunları aşamalı olarak azaltma kararı alırken, tamamen yasaklayan ülkelerin sayısı da giderek artıyor. Ama bu, ölü hücrelerinle yaşamaya mahkûm olduğun anlamına gelmiyor:

Sürdürülebilir ve sentetik olmayan peelingler hem çevreye, hem de cildine nazik davranıyor. Senin için derlediğimiz doğal tanecikli peeling ya da scrub’lardan cildin için en iyi olanı seç.

Cilt İçin Doğal Tanecikli Peelingler

Şeker

Bu tatlı granüllerin cildine sağladığı katkı iki yönlü: Şeker, çoğu cilt tipi tarafından tolere edilebiliyor çünkü hızlı çözünüyor, ayrıca nem tutucu özelliği de bulunuyor. Nemi içine çekerek cildini yumuşak ve nemli bir şekilde bırakıyor. Şeker, kol ve bacaklarındaki kuruluğu gidermeye yardımcı olduğu kadar dudaklar için de iyi bir peeling malzemesi. Hatta onu saç bakım rutinine bile dâhil edebilirsin. New Yorklu Dermatolog Francesca Fusco, “Şeker, ardında kalıntı bırakmamalı. Bu yüzden benim favori saç bakım ritüelim bir çorba kaşığı şekeri bakım kremime ekleyerek saç derimde canlandırıcı bir peeling etkisi yaratmak” diyor. DENE: Bath&Body VVorks Aromatherapy Energy Orange Ginger Sugar Body Scrub (tl 59)

İnce Taneli

İri taneli peelinglerin aksine, jel formundakilerin en büyük özelliği cildi tahriş etmeden ölü hücrelerden arındırıyor olması. Bu etkiyi arttırmak için, tazeleyici ve canlandırıcı özelliği olan nane ve su yosunu gibi bitki özleriyle hazırlanmış ürünleri kullanabilirsin. Üstelik su yosununun cilt rengini düzenleyici özelliği de bulunuyor.

DENE: Elemiş Devil’s Mint Body Scrub (150 mİ, *125; Harvey Nichols ve Debenhams mağazalarında,)

DOĞRU ŞEKİLDE KULLAN

Bu sayfada gördüğün bütün peelingleri, parmaklarının içiyle, dairesel hareketler ve hafif masajlarla uygulamalısın. Tahrişi en aza indirmek için, ürünü uygularken göz kenarları, göz kapaklarının üstü ve burun kenarları gibi hassas bölgelerden uzak dur.

Kabuk ve Tohumlar

Klasik peelinglerin içerdiği ceviz kabuğu tozu, kayısı ve üzüm çekirdeklerinin köşeli tanecikleri; ayak bileği, diz ve dirseklerdeki kalınlaşan deriyi yumuşatmaya yardım ediyor. Ancak bu pütürlü doku, hassas ciltleri tahriş edebilir. Yüzün ve göğsün için kabuk özleriyle yapılmış ve ince tanecikli peelingleri kullanmalısın.

DENE: Caudalie Crushed Cabernet Scrub (fc72,50; yetkili eczanelerde)

Pirinç Tozu

Pirinç, Asya ülkelerinin temel besin maddesi olmakla kalmayıp, aynı zamanda yüzyıllardan beri cilt bakımında kullanılan temel içeriklerden biri. Neden mi? Yağlı ve kolay tahriş olabilen ciltler için oldukça narin bir tampon görevi görüyor da ondan. Rahatsız edici cilt döküntülerini ve egzama gibi enflamasyonları da iyileştiriyor. New Yorklu Dermatolog Ellen Marmur, “Pudra hâlinde olan pirinç tozunu parfümsüz bir losyonla karıştırarak maske hâline getirebilir ya da hazır bir organik ürün tercih edebilirsin. Uygula, 20 dakika bekle, durula. Ardından cildini nemlendir” diyor.

DENE: Huiles et Baumes Purifying Face Soft Scrub (t99; yetkili eczanelerde)

Tuz

Diğer taneciklere kıyasla tuz, keskin köşelere ve oldukça kaba bir dokuya sahip. Ama her acının birde tozanımı oluyor: Ölü derilerden tuzla arınmak, kan dolaşımını arttırmak için ihtiyaç duyduğun uyarıcı etkiyi sağlıyor. Eğer tuz toz Hanne getirilirse elbetteki fazla nemi yok ederek parlak bölgeleri matlaştırıyor.

DENE: Bliss Isı Veren Tuz Peelingi (*130; yetkili ananelerde)

Hindistan Cevizi

Doğal bir nemlendirici olan Hindistan cevizi yağını vücudunun her yerinde kullanabilirsin. Bu yağ cildini nemlendirmenin ötesinde kırışıklıklarla savaşıyor, saçı yumuşatıp parlatıyor ve antibakteriyel özelliğiyle mantar oluşumuna engel oluyor. Ayrıca içeriğindeki laurik asit kötü kokularla mücadele ettiğinden, peeling uygulaması cildinde pırıl pırıl bir etki ve mis gibi bir koku bırakıyor.

DENE: The Body Shop Hindistan Cevizi Vücut Peelingi (t37,90)

Ölmez Otu (Altın Otu)

Akdeniz kıyılarında yetişen ölmez otundan elde edilen yağ, cildin sıkılığını sağlayan kolajen liflerinin üretimini altı kat arttırıyor, serbest radikallere karşı cildi koruyor ve hücre yenilenmesini destekliyor. Yaşlanma belirtilerinin görüldüğü ciltler için uygun olan bu içerik, doğal pudra tanecikleriyle birleştirildiğinde arındırıcı özelliğe kavuşuyor ve aydınlatıcı etkisi ortaya çıkıyor.

DENE: L’Occitane Ölmez Otu Aydınlatıcı Arındırıcı (tl 115; Loccitane.com.tr)

ASİT DİRİLİŞİ

Bazen cildini parlatmanın yolu kimyasal bir soyucudan geçer, işte sana minik bir asit kullanma kılavuzu.

GLİKOLIK ASİT

NEYE İYİ GELİYOR: Leke ve kırışıklıklara. Şeker kamışından elde edilen bu meyve asidi, cildin en üst katmanını kurutarak ölü hücrelerin ‘ dökülmesini sağlıyor, işlem, ciltteki pigmentasyon sorunu (leke) ve kırışıklıkların azalmasıyla sonuçlanıyor. Yüzde iki ya da üç oranında glikolik asit içeren bir temizleyici ile başla ve yüzde 10 oranında asit içeren pedlerle devam et. Öioderma Sebium Gel Gommant Purifiant Exfoliating Gel (052,50; yetkili eczanelerde) ve DCL Glikolik Asitli Pedleri (50 Ped, 0176; yetkili eczanelerde) dene.

LAKTIK ASİT

NEYE İYİ GELİYOR: Çok kuru ciltler ve keratosis pilarise (kol ve uylukların arkalarında sık rastlanan cilt tonunda veya pembe kabartılar).

Laktik asiti nazik bir şekilde yüzüne uygulayarak ölü hücrelerinden arınırken nemi cildine hapsedebilirsin. Tonik olarak düşük oranlı olanları tercih et. REN Clarimatte Toner Lotion’ı (0100) dene. Keratosis pilarisi ise Cumlaude Lab Xeralaude 12 Body Milk (081,50; yetkili eczanelerde) gibi günlük bir kremle iyileştirebilirsin.

SALISILIK ASİT

NEYE İYİ GELİYOR: Sivilcelere. Sivilceleri ellerinle sıkmak, durumu daha da kötüleştirebiliyor. Bitkilerden elde edilen bu ‘ asit ise cildindeki fazla yağı yok ediyor ve tıkanık gözenekleri derinlemesine temizliyor. Cildini temizlemede ve siyah nokta tedavisinde kullanabilirsin. Murad Acne Body Wash (0174) ya da DDF Acne Control Treatment’ı (0177; yetkili eczanelerde) dene.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir