Anasayfa » Yaşam » Mekan - Tatil - Seyahat » Dublin’de Tatil Dublin’de Gezilecek Yerler

Dublin’de Tatil Dublin’de Gezilecek YerlerŞEHİRDEN WICKLOW DAĞLARINA

Dublin, Wicklow dağları ile çevrili. Bu dağlar daha çok bizdeki tepelere denk geliyor. ‘Cesur Yürek’ filmi daha ucuza mal olacağı için, aslında filmde geçtiği gibi İskoçya’da değil de İrlanda’da çekilmiş ve bu dağlar mekan olarak kullanılmış. Dublin’in şehir merkezinden sabah erken saatte kalkan Wild Wicklow Tours gibi günübirlik turlarla Wicklow’u ve ‘Leap Year’ filminde Amy Adams’ın göle düştüğü Glendalough Parkı’nı görebilirsiniz. Tur ücretleri genelde kişi başı 20 euro civarında.

Biliyor musunuz?

İrlandalIların Türklere karşı bir sempatileri olduğu aşikar. Bunun nedeni özellikle Kuşadası’na duydukları hayranlıklarından ziyade çok daha eskiye, Osmanlı imparatorluğu’na dayanıyor. Ülkede yaşanan kıtlık sırasında, İngiltere ülkeye yardım etmeyi reddetmiş, Osmanlı imparatoru Abdülmecit ise İrlanda’ya tohum yardımı yapmış. Tohum dolu gemilerin Dublin’e girişi yasaklanınca, gemiler Drogheda şehrinin limanına demir atmış. Drogheda, bu minneti şehrin bayrağında yer alan ay yıldız sembolüyle günümüze kadar taşımış. Futbol milli takımımız ve Trabzonspor da bu şehre gelerek antrenman ve dostluk maçları yaptı.

Aslında kızıl saç ve mavi göz daha çok iskoçlarda görülüyor. İrlandalIlar genelde, siyah saçlı, mavi ya da yeşil gözlüler. Google, Facebook, eBay, Linkedln gibi dünyanın en prestijli teknoloji firmalarının Avrupa merkezleri Dublin’de yer alıyor. İrlanda, dünyada eşcinsel evliliğin halk oylaması sonucunda onaylandığı (2015) ilk ve tek ülke.

Geçmişte İrlanda’da yaşayan Keltlerin izlerini sıkça görüyorsunuz ülkede.

Kelt tasarımları yuvarlak desenlerden oluşuyor. Önemi, başlangıç ve de sonunun olmaması.

Lezzet Durakları

Fransa veya İtalya seyahatlerinin aksine İrlanda’ya yemek için değil içmek için gidilir.

Ülkede en çok yenen şey patates. Sizin mutlaka yemeniz gereken şey ise, İngiltere’deki gibi balık ve patates kızartması ve de İngiliz kahvaltısına çok benzeyen İrlanda kahvaltısı. Balık ve patates kızartmasını neredeyse her barda bulabilirsiniz. St. Stephen’s Green çevresinde yer alan The Hairy Lemon adlı bar, benim bu mönü için kişisel favorim. İrlanda kahvaltısı da genelde öğleden sonraya kadar her barda sunuluyor. İngiltere kahvaltısında yer alan yumurta, fasulye, patates (hash brown), domates, mantar, bacon ve siyah pudinge ek olarak İrlanda kahvaltısında beyaz puding bulunuyor.

• Brunch ve de tatlı yemek İçin Dublin Kalesi’nin yakınında yer alan Queen of Tarts muhteşem. Mekan sevimli garsonlarıyla, tartlarıyla ve de cupcake’leriyle ünlü. Akşam yemeği için de, St. Stephen’s Green çevresinde yer alan Market Bar benim için özel bir yer. Mekan eski bir ayakkabı pazarının restorana dönüştürülmesiyle oluşmuş. Duvarlarda hala tahta ayakkabılar duruyor. Atmosfer ve yemekler harika, üstelik hesaplı. Kesinlikle size de öneririm.

• Dublin’in gizli mekanı; Temple Bar’da yer alan Vintage Coctail Club. Hiçbir tabelanın yer almadığı, üstünde sadece ‘VCC’ yazan bir ev kapısından zil çalınarak giriliyor. Yukarıda iki katı var. Hava yağışlı değilse teras katında oturmanızı öneririm. Hangi kokteyli içerseniz için, memnun kalacağınıza eminim.Sağlıklı bir cilt ve sağlıklı bir diyet için tıklayın


• İrlanda dansını seyredecek vaktiniz yoksa, Wicklow dağlarında yer alan Johnnie Fox’s’a cumartesi günü şov ve akşam yemeği için önceden yer ayırtabilirsiniz. Restorana özel şehirden kalkan ve de şehre dönen otobüsler var. İrlanda dansı ve İrlanda şarkılarından oluşan şov ile akşam yemeği mönüsü 55 euro civarında.

  Delicious, lezzeti ve keyfi bir arada sunuyor

• İRLANDA’NIN RESMİ SEMBOLÜ ARP MÜZİK ALETİ. ÜLKENİN DİĞER SEMBOLLERİ ARASINDA ÜÇ YAPRAKLI YONCA, KOYUNLAR, ORMANDA YASAYAN PERİLER, GÖKKUŞAĞININ ALTINDA HAZİNE ARAYAN KIZIL SAÇ VE SAKALLI CİN GELMEKTE. MÜZİK GRUPLARI VE MÜZİSYENLERDEN U2, SINEAD O’CONNOR, DAMIEN RICE, LISA HANNIGAN, HOZIER; AKTÖRLERDEN DE LIAM NEESON VE PIERCE BROSNAN İRLANDA’NIN DÜNYAYA TANITTIĞI GURUR KAYNAKLARI.

• BİRKAÇ KEZ ÜLKEYE ŞAMPİYONLUĞU GETİREN ŞARKICI JOHNNY LOGAN SAYESİNDE DE İRLANDA, HALEN EUROVISION’U EN FAZLA KAZANAN ÜLKE OLMA SIFATINI KORUYOR.

• ÜLKENİN DÜNYA EDEBİYATINA KATKISI ÖNEMİ AÇISINDAN BAMBAŞKA BİR BAŞLIK ALTINDA TOPLANMALI. ‘DORIAN GRAY’İN PORTRESİ’NİN YAZARI OSCAR WILDE, LONDON SCHOOL OF ECONOMICS’İN KURUCULARINDAN YAZAR GEORGE BERNARD SHAW, NOBEL ÖDÜLLÜ YAZAR SAMUEL BECKETT İRLANDA ADINI ÖNE ÇIKARTAN İSİMLER ARASINDA.

• İRLANDA’DA EN YAYGIN KONUŞULAN DİL İNGİLİZCE OLMASINA KARSIN ÜLKENİN RESMİ DİLİ ASLINDA KELT (GAELIC) DİLİ. ÇEVRENİZDE GÖRECEĞİNİZ TÜM TABELALARDA YER ADLARI ÖNCE KELT ADIYLA DAHA SONRA İSE İNGİLİZCE OLARAK YAZILIYOR. TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA YAPILAN ANONSLARDA DA İLK OLARAK KELT DİLİ KULLANILIYOR.

• HEM EL HEM AYAKLA OYNANAN GAELIC FUTBOLU, HOKEY BENZERİ HURLING VE EN ÖNEMLİSİ RUGBY, ÜLKENİN EN POPÜLER SPORLARI.

KUZEY İRLANDA DETAYI

Geçmişten gelen politik nedenlerden dolayı İngiltere’yle sevgi-nefret ilişkisi sürdüren İrlandalIların çoğu koyu birer Manchester United veya Arsenal taraftarı. Ülkede dört resmi televizyon kanalı bulunmasına karşın, diğer televizyon kanalları İrlanda bazlı ürün reklamlarıyla yayın yapan İngiltere kanalları. Kuzey İrlanda hala

Birleşik Krallık’ın bir parçası. Buna rağmen, iki ülke arasındaki anlaşmaya göre İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda arasında bariyerlerle ayrılmış resmi bir ülke sınırı bulunmuyor. Yme de Türk vatandaşlarının, Kuzey İrlanda’ya giriş yaparken İngiltere vizesine ihtiyaçları var.

AZİZ PATRICK

Patrick, İrlanda’nın baş azizi. Ülkeyi yılan istilasından kurtardığına inanılıyor ve de Aziz’i anmak için her sene 17 Mart’ta dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılarla bir yürüyüş ve de aynı hafta içerisinde çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Geleneklere bağlı olarak, 17 Mart günü herkes, içlerinde yeşil renginin yer aldığı kıyafetler giyiyor. Söylentiye göre, yeşil giymeyen kişiler kendilerine çimdik atılmasını göze alıyor. Bence Aziz Patrick ’in Günü ’nün en büyüleyici tarafı, ilginç şapkalar, kıyafetler, yüz boyamaları ve de neşeli tavırlarıyla çevrenizi saran ve size enerjileriyle mutluluk veren insanları (özellikle çocukları) görmek. Dublin’de gerçekleşen yürüyüş, katılımcılar açısından, yine aynı gün New York’ta gerçekleşen Aziz Patrick ’in Günü yürüyüşünden sonra ikinci büyük yürüyüş. Her sene İrlanda parlamentosundan bir kişi ülkeyi, New York yürüyüşünde resmi olarak temsil ediyor.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*